Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Pražská burza hlásí maximum. Vzniká další bublina?

Investice 24.08.2009 | 18:36 0 Komentářů

Index PX posílil na desetiměsíční maximum

Praha – Hlavní index PX pražské burzy cenných papírů dnes posílil o 4,94 procenta na 1195,7 bodu a dosáhl tak svého maxima za posledních více než deset měsíců. Nejvíce se dařilo akciím developera Orco (nárůst o 11,07%), mediální firmy CME (10,07 %) a Erste Bank (9,34 %).
„Růst akcií na pražské burze je tažen převládajícím optimismem na zahraničních trzích,“ říká hlavní analytik společnosti X-Trade Brokers Jaroslav Brychta. Optimismus byl znovu podpořen koncem minulého týdne, kdy z USA přišly překvapivě dobré výsledky z amerického trhu s bydlením a centrální bankéři v Jackson Hole ujistili trhy, že zatím nehodlají utahovat monetární kohoutky.
Právě rozvolněná měnová politika centrálních bank je podle Brychty jedním z hlavních zdrojů růst světových akcií. „Ten se ještě daleko intenzivněji projevuje v rizikovějších regionech, za který je stále považována i celá střední Evropa,“ říká. Svou roli na celkovém optimismu na finančních trzích pak sehrávají i vládní fiskální stimuly v USA, Evropě i v Číně.
Také podle Michala Zachara z Patria Direct rostl český akciový trh v souladu s pozitivní náladou v celém regionu. Burzu ovlivnilo i dnešní oznámení španělské investiční společnosti Criteria o navýšení jejího podílu v Erste na 7,85 procenta  a dále zpráva týdeníku Euro, že polský petrochemický koncern PKN Orlen chce prodat svoji dceřinou společnost Unipetrol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.