Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Pražská burza dnes opět ztratila přes 5 %

Domácí burza dnes v souladu s celkovou náladou na trzích jak v USA, tak i v Evropě, zaznamenala další výrazný propad.

Propadáky dne a nejvolatilnějšími tituly zároveň byly, podobně jako ve středu, akcie společností NWR a ORCO. Akcie prvně jmenovaného klesly ihned po otevření kvůli horším než očekávaným výsledkům pod cenu 60 korun za akcii, aby se v průběhu dne dostaly až téměř k sedmdesáti a zpátky dolů na konečných 61,75 korun za akcii (-10,36 %). Začínají se také objevovat spekulace o zpětném odkupu akcií.

Developer ORCO ztrácí od začátku týdne po zprávách o prodeji akcií největšího akcionáře Jeana-Francoise Otta jeho bankou, která akcie držela jako zástavu úvěru. Akcie se dnes poprvé prodávala už pod cenou 130 korun, nakonec však zakončila těsně pod sto čtyřiceti korunami za akcii (-23,35 %).

Rovněž třetí nejhorší výsledek byl opakováním středečního vývoje, když akcie CME propadly o bezmála deset procent (10,17 %), a nedařilo se také bankám (KB -9,99 %, Erste -6,4 %).  Negativnímu sentimentu na trzích podlehly také akcie Unipetrolu (-7,42 %), Pegasu (-7,24 %), a VIG (-7,18 %), naopak akcie společností Zentiva (-1,46 %), Telefonica O2 (-1,59 %) a Philip Morris (-2,85 %) se tak výrazně nepropadly.

Jediným titulem, který si připsal minimální růst, bylo ECM, které se obchoduje kolem ceny dobrovolné nabídky (+0,17 %). Index pražské burzy PX tak uzavíral na hodnotě 733,3 bodu (-5,65 %).

Rovněž ostatní evropské akciové trhy dnes zaznamenaly propady a uzavíraly na nejnižších hodnotách za posledních pět let (FTSE -3,26 %, DAX -3,08 %, CAC -3,48 %, ATX -5,11 %, WIG -4,81 %, BUX -6,03 %).

Americké akcie nezačal kvůli nepříznivým makroekonomickým zprávám a informacím o problémech se schvalováním vládní pomoci největším automobilkám zrovna optimisticky. Optimismus však přinesla novinka, podle níž možná nakonec přeci jen dojde k záchraně automobilového průmyslu.  Dobrá nálada však na trzích dlouho nevydržela a volatilní vývoj opět pokračuje (DJIA -0,09 %, S&P -0,86 %, Nasdaq +0,12 %).

Zdroj: BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.