Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Pražská burza dnes opět rekordní

Akciové trhy v Evropě dnes zaznamenaly velmi úspěšný den, po neúspěšném pondělí a dni volna se pražská burza prezentovala rekordním přírůstkem.

Akcie v Evropě si druhý den po sobě připsaly růst, po včerejšku mnohem výraznější (FTSE +7,14 %, DAX -0,31 %, CAC +9,23 %). Dnes se dařilo zejména finančnímu sektoru díky snižování sazeb na mezibankovním trhu a očekávané snížení úrokových sazeb v USA. Jedinou výjimkou, podobně jako včera, ale v opačném směru, byla německá burza. Ta si připsala ztrátu kvůli silnému propadu akcií Volkswagenu, který po dvou dnech extrémního nárůstu z ceny 214 na 918 eur za akcii dnes propadl o 43,5 procenta.

Středoevropské trhy na tom byly s posilováním podobně jako západoevropské, a v Maďarsku a u nás doma si indexy dokonce připsaly růst přes deset procent (ATX +5,01 %, WIG +6,27 %, BUX +14,08 %).

Pražská burza svým dnešním ziskem 13,16 procent zaznamenala nejvýraznější jednodenní nárůst ve své 15leté historii. Největší podíl na tomto růstu měl energetický ČEZ (+22,02 %), který se dostal nad cenu 700 korun a petrochemická společnost Unipetrol (+24,31 %). Posilující komodity se příznivě odrazily také na výkonnosti úhelné společnosti NWR (+13,72 %).

Výrazným růstem se prezentovala také Telefónica O2 (+15,18 %), a přes deset procent se dostala ještě Komerční banka (+12,17 %). Erste pak kvůli zítřejším očekávaným výsledkům přidala „pouze“ 6,21 %. Po velmi dobrém začátku poněkud zmírnila růst developerská společnosr ORCO (+9,18 %), druhý developer ECM pak nakonec zakončil den s mírnou ztrátou (-0,17 %).

Výrazným propadem se po pondělním rallye prezentovaly akcie CME (-12,57 %), která dnes reportovala výsledky, které zklamaly očekávání analytiků.

Americké trhy otevřely kvůli očekávanému snižování úroků opatrně, a zpočátku obchodování byly dokonce v mínusu, momentálně pak přidávají kolem jednoho a půl procenta (DJIA + 1,33 %, S&P +1,27 %, Nasdaq +1,51 %).

Zdroj: BCPP, Bloomberg, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.