Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Prasečí chřipka třese ekonomikou. Farmaceuti vydělají

Investice 29.04.2009 | 06:34 0 Komentářů

Prasečí chřipka nezajímá jenom zdravotníky a státníky, ale také ekonomy. Za pár dní už stihla zasáhnout několik oblastí.

Brno – Ekonomická krize ještě neskončila a světovému hospodářství zasadí další ránu prasečí chřipka? Akcie, průmysl ani finanční trhy se sice nebezpečnou nemocí nakazit nemohou, přesto je obavy z rychlého šíření smrtícího viru ovlivňují. Podle odborníků však tento vliv nebude trvat dlouho.
„Potvrzuje to zkušenost s ptačí chřipkou z roku 2006. Trh sice na šíření nemoci reagoval, ale po pár dnech publicity vyhodnotil, že vliv onemocnění není nijak zásadní a přestal na mediální pozornost věnovanou tomuto problému reagovat. Tentokrát to může být stejné,“ zdůvodnil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
První ránu pocítila letecká doprava
Zatím je však samotná nemoc i hrozba pandemie příliš nová. Situace se proto mění každý den, spolu se zprávami o šíření viru, možnostech vakcín a dopadech na obyvatelstvo.
Jako první pocítily důsledky strachu ty společnosti, které „živí“ cestovní ruch. Podle BBC zaznamenaly výrazný propad především akcie leteckých společností a cestovních kanceláří. Klesaly hlavně akcie velkých leteckých dopravců jako British Airways, Lufthansa nebo Air France – KLM, a to o devět až třináct procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.