Středa 22. září. Svátek má Darina.

Pozornost komoditních trhů se stále více obrací směrem k nabídce

InvesticeMakro 04.12.2013 | 11:29 0 Komentářů

Hlavní události týdne máme sice stále ještě před sebou, neboť zasedání ECB i zveřejnění pravidelných měsíčních dat z amerického trhu práce za listopad nás teprve čekají, avšak i čísla publikovaná doposud upozornila, že situace na trzích komodit se v mnoha ohledech mění (komentář ČSOB).

Jako připomínka tentokrát posloužila data o náladě v americkém průmyslu v podobě indexu ISM za minulý měsíc, která výrazně pozitivně překvapila.

Pomineme-li obligátní reakci ceny zlata, která na růst amerických tržních úrokových sazeb a posílení dolaru zareagovala výrazným propadem, tak zajímavá byla především odlišná reakce mědi a ropy Brent jakožto cyklických komodit. Ačkoliv cena ropy po zveřejnění čísel dosáhla na dvou a půlměsíční maxima, tak cena mědi podobně jako cena zlata klesala, i když ne zdaleka tak razantně. Část vysvětlení se může odvíjet od relativně menšího podílu USA na celosvětové spotřebě mědi než je tomu u ropy. Jádro pudla však spíše tkví v momentálně odlišné nabídkové situaci.

Zatímco cena mědi je v posledním roce až dvou pod tlakem plynoucím z rychle rostoucí produkce měděných koncentrátů (produkce dolů podle údajů ICSG rostla v prvních osmi měsících meziročně o 10 %) a čeká se v podstatě “pouze” na to, až se tento nárůst ještě výrazněji než doposud projeví na trhu s rafinovanou mědí, tak cena ropy se pohybuje plus mínus kolem loňského průměru. Výrazné zvýšení produkce lehké vázané ropy v USA a rostoucí těžba v dalších zemích prozatím nedokážou výrazněji převážit neočekávané výpadky produkce. Poslední připomínkou v tomto směru jsou znovu se vynořivší problémy v Libyi. Ty přitom mají spolu s nižším exportem ropy z Íránu kvůli sankcím západu lví podíl na neplánovaných odstávkách produkce ve světě. Co se týče zmíněného Íránu, tak historicky první výraznější krok k dohodě se světovými mocnostmi na omezení jeho jaderného programu je sice pozitivní zprávou, avšak z krátkodobého pohledu bilanci nabídky a poptávky na trhu s ropou zřejmě nijak zásadně neovlivní.

Je patrné, že doby, kdy komodity reagovaly na stejné podněty (jako například QE) obdobně, jsou za námi a pozornost trhů se začíná obracet od poptávky čím dál více k nabídce.

Petr Báča, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.