CZK/€ 23.720 -0,53%

CZK/$ 21.998 -0,58%

CZK/£ 26.976 -0,40%

CZK/CHF 23.815 -0,44%

04. 12. 2013

0 komentářů

Pozornost komoditních trhů se stále více obrací směrem k nabídce

 


 

Jako připomínka tentokrát posloužila data o náladě v americkém průmyslu v podobě indexu ISM za minulý měsíc, která výrazně pozitivně překvapila.

Pomineme-li obligátní reakci ceny zlata, která na růst amerických tržních úrokových sazeb a posílení dolaru zareagovala výrazným propadem, tak zajímavá byla především odlišná reakce mědi a ropy Brent jakožto cyklických komodit. Ačkoliv cena ropy po zveřejnění čísel dosáhla na dvou a půlměsíční maxima, tak cena mědi podobně jako cena zlata klesala, i když ne zdaleka tak razantně. Část vysvětlení se může odvíjet od relativně menšího podílu USA na celosvětové spotřebě mědi než je tomu u ropy. Jádro pudla však spíše tkví v momentálně odlišné nabídkové situaci.

Zatímco cena mědi je v posledním roce až dvou pod tlakem plynoucím z rychle rostoucí produkce měděných koncentrátů (produkce dolů podle údajů ICSG rostla v prvních osmi měsících meziročně o 10 %) a čeká se v podstatě “pouze” na to, až se tento nárůst ještě výrazněji než doposud projeví na trhu s rafinovanou mědí, tak cena ropy se pohybuje plus mínus kolem loňského průměru. Výrazné zvýšení produkce lehké vázané ropy v USA a rostoucí těžba v dalších zemích prozatím nedokážou výrazněji převážit neočekávané výpadky produkce. Poslední připomínkou v tomto směru jsou znovu se vynořivší problémy v Libyi. Ty přitom mají spolu s nižším exportem ropy z Íránu kvůli sankcím západu lví podíl na neplánovaných odstávkách produkce ve světě. Co se týče zmíněného Íránu, tak historicky první výraznější krok k dohodě se světovými mocnostmi na omezení jeho jaderného programu je sice pozitivní zprávou, avšak z krátkodobého pohledu bilanci nabídky a poptávky na trhu s ropou zřejmě nijak zásadně neovlivní.

Je patrné, že doby, kdy komodity reagovaly na stejné podněty (jako například QE) obdobně, jsou za námi a pozornost trhů se začíná obracet od poptávky čím dál více k nabídce.

Petr Báča, analytik ČSOB

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kam investovat? Poletí nahoru měď?

Měď je komodita, která je s námi už velmi dlouho, od doby bronzové. Kolik tento vzácný kov stojí na trhu komodit a vyplatí se do něj investovat? Řada odborníků uvádí, že měď poletí nahoru. Můžeme jí věřit? Cena mědi kolísá v závislosti na situaci světové ekonomiky. V dobách […]

Text: Filip Kučera

08. 11. 2022

Finanční svět v nejistotě, rada kvalitního poradce může být k nezaplacení

Řešit osobní a rodinné finance s profesionálním finančním poradcem se rozhodně vyplatí. Bez něj lidé zpravidla tápou, náhodně skládají finanční produkty, nesledují žádný cíl, ke kterému by měli směřovat. Spolupráce s finančním poradcem ale není jen o nastavení finančního plánu. Stejně významné jsou i pravidelné servisní schůzky, […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *