Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Pozor na začátek ledna u komodit

V roce 2009 jsme mezi výkonností jednotlivých komodit viděli obrovské rozdíly. To bychom měli mít na paměti na začátku roku, kdy dojde k rebalancování portfolia fondů S&P GSCI a DJ-UBSCI, konkrétně mezi 5. a 9. lednem. Aby udrželi stávající poměr mezi vahami jednotlivých komodit, budou muset ubrat ty, které vykázaly nejvyšší výkonnost a přidat komodity s výkonností slabou (Ole Sloth Hansen, komoditní stratég, Saxo Bank).

To bude mít nehorší dopad na ropu a měď. Naopak si polepší zemí plyn a kukuřice. Dá se očekávat, že rebalancování těchto dvou fondů, které obhospodařují více než 65 miliard dolarů, bude mít na trhy určitý dopad.

Dolar

Dolar v minulém týdnu pokračoval v posilování, dosáhl nejsilnější úrovně za poslední 3 měsíce a spustil další prodejní vlnu na některých komoditách. Pohyb tak byl výsledkem klidného obchodování ke konci roku, optimistického komentáře FEDu a v neposlední řadě snížení ratingu Řecka.

Agentura Standard & Poor’s snížila Řecku rating díky vysokému rozpočtovému schodku a upozornila tak na riziko, kterému čelí další země Eurozóny nacházející se v podobné situaci. Spread (rozdíl výnosů) na desetiletých dluhopisech Německa a Řecka vzrostl na 2,5 % a dostal Euro, s tím, jak se blíží rok 2010, pod tlak.

Aktivita na trhu s blížícím se koncem roku klesá a tak načasování této zprávy mělo maximální dopad, protože trhy jsou v tomto klidném období na negativní zprávy citlivější. S tím, jak všichni očekávali, že oslabování dolaru bude pokračovat, začali investoři opět balancovat a hledat na tuto měnu nový pohled.

Cena zlata

Zlato z části také trpělo silnějším dolarem. V minulých týdnech zaznamenal tento trh velký přiliv investic a tak je třeba dívat se na korekci ceny i z tohoto pohledu. Minulý týden byla testována hladina 1 100 USD, což představuje téměř 11% korekci z maxim dosažených před dvěma týdny. Tato hladina představuje poměrně slušný support, ale pokračující posilování dolaru může spustit další vybírání zisků. Dalšími technicky významnými úrovněmi jsou pak hladiny 1 070,80 USD a 1 030 USD. Na nich se nachází rostoucí trendová linie od října 2008.  Horní rezistenci při růstu pak tvoří úrovně 1 142 USD, alespoň prozatím, dokud se nepodaří tuto cenu platně překonat.

Dokud nebude jisté, že na dolaru došlo k obratu, zdá se být výprodej na komoditách zatím předčasný. Pokud ale k němu dojde, a to díky obnoveným nadějím na zotavení americké ekonomiky, tak může přestat platit vzájemný vztah mezi silným dolarem a nízkými cenami komodit. V této fázi roku je ovšem předčasné něco hodnotit.

Ropa a zemní plyn

Informace o stavu zásob pomohly minulý týden energetickému sektoru najít podporu a cena ropy prudce rostla. Import zůstal nízký, ovšem díky chladnému počasí vzrostla spotřeba. Nejvíce svou výkonností díky chladnému počasí překvapil zemní plyn.  Jeho cena vzrostla o 33 % jen za tento měsíc. Výrazně pomohl také pokles plynových zásob. Klesající trend z října a listopadu tak byl prolomen a maximum na lednovém kontraktu ve výši 6,24 USD představuje nyní rezistenci.

Cena ropy po oznámení stavu amerických zásob našla podporu a začala prudce růst. Výhled na silnější dolar a slabou poptávku pro první čtvrtletí roku 2010 tlačil prozatím na cenu směrem dolů. Ovšem optimistický výhled na zotavení způsobil, že ropa má za sebou nejlepší týden od poloviny října. Support se objevil pod hranicí 70 USD a úroveň 75 USD zatím tvoří rezistenci. Tento týden expiruje lednový kontrakt a obchodovat se tak začne únorový.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.