Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Povodňové mapy pro veřejnost zdarma

Česká asociace pojišťoven (ČAP) zpřístupňuje zdarma na svých webových stránkách aplikaci pro identifikaci povodňových oblastí. Hlavním důvodem je poskytnutí využití systému co nejširší veřejnosti. Každý občan si tak může pro účely pojištění nemovitosti snadno vyhodnotit nebezpečí výskytu povodní v konkrétní lokalitě na celém území ČR (tisková zpráva ČAP).

Aplikace k identifikaci rizika povodně je umístěná na stránkách www.cap.cz od ledna 2009, doposud však bylo její využití provozovatelem zpoplatněno. „Statistiky nám potvrdily zájem veřejnosti o identifikaci rizikových míst, zároveň však upozornily i na to, že mnohé odradila cena za získanou informaci. Z toho důvodu jsme připravili s dodavatelem systému řešení, které umožňuje bezplatný on-line vstup do aplikace každému. Široká veřejnost tak dostává do rukou identický nástroj, jaký využívají pojišťovny při stanovování rizik, a každý si může například při koupi nemovitosti na celém území České republiky ověřit záplavové riziko lokality, ve které se nachází jeho nemovitost a tím i její pojistitelnost,“ vysvětluje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Největším přínosem systému pro určení záplavových území je informovanost občanů o možném nebezpečí vzniku povodně v dané lokalitě a jeho dopadu na pojištění majetku. Aplikace vyhodnocuje čtyři rizikové zóny. Za předpokladu, že vlastní klient nemovitost ve vyšší rizikové zóně (2 a více), lze předpokládat navýšení pojistného o rizikový příplatek. I v České republice existují lokality, které jsou z hlediska neúnosného rizika výskytu povodní nepojistitelné. Ty se vyskytují zpravidla ve 4. rizikové zóně. Takovou informaci pak ocení zejména ti, kteří o koupi nemovitosti v takové lokalitě zatím jen uvažují.

Jedinečný program na určení rizikových povodňových zón vznikal pro potřeby členských pojišťoven ČAP v etapách od roku 2001. Pokrývá celé území České republiky, respektive veškeré vodní toky, které jsou významné vzhledem k možnosti vzniku škody na majetku v důsledku zaplavení. Největších 210 měst je zmapováno velmi podrobně v podobě plánů měst a to v měřítku 1:10 000. Výsledná informace o pojistném nebezpečí na uživatelem zvolené adrese je poskytnuta formou „Rizikové zprávy“, která je systémem vygenerována a zpřístupněna ke stažení ve formátu PDF. Služba je určena výhradně pro nekomerční využití fyzickou osobou.

Jednotlivé záplavové zóny použité v aplikaci byly vytvořeny za použití nejrůznějších metodik, přičemž významnou roli sehrál i Geomorfologický regresní model poskytnutý renomovanou světovou zajišťovnou SwissRe. Celý systém je průběžně aktualizován o nové mapové podklady a datové údaje. Dodavatelem systému je společnost Intermap Technologies s.r.o.  

4 komentáře: “Povodňové mapy pro veřejnost zdarma”

 1. Stanislav Jenčovský napsal:

  Bydlím blízkosti Brounky a Litavky a vym co dokážou.

 2. Pavel napsal:

  Ani 80-leti pametnici si nepamatuji zadnou udalost v zone ohodnocene 3.

 3. Kateřina napsal:

  povodňové mapy

 4. Petr napsal:

  Blatnice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.