Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Potvrzeno, zájem o stavební spoření vloni klesl

Investice 02.02.2012 | 13:00 0 Komentářů

V letošním roce očekávají stavební spořitelny mírné oživění

Praha – Tuzemské stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 48 miliard korun, což je meziroční pokles o 17,5 procenta. Vyplývá to z výsledků jednotlivých spořitelen, které má k dispozici ČTK. Loni klesl i zájem o nové smlouvy o stavebním spoření. Letošní rok by měl být podle odhadů Asociace českých stavebních spořitelen mírně lepší.
Celkově stavební spořitelny uzavřely loni zhruba 685 000 smluv včetně navýšení cílové částky, předloni to bylo přes 906 000. Všem pěti tuzemským spořitelnám počty nových smluv klesly.
„Z údajů je vidět, že se vládě podařilo stavební spoření omezit. Je však otázkou, zda vyvolaný pokles úvěrů a následně ekonomických aktivit zejména drobných řemeslníku ve stavebnictví nepřinese spíš více problémů,“ řekl již dříve ČTK tajemník asociace Jiří Šedivý. Výpadek daňových příjmů loni dosáhl kvůli úbytku úvěrů podle něj zhruba šest miliard korun.
Jak dopadly jednotlivé spořitelny?
Z porovnání jednotlivých spořitelen vyplývá, že nejmenší propad zaznamenala stavební spořitelna s největším tržním podílem. Objem poskytnutých úvěrů Českomoravskou stavební spořitelnou v roce 2011 meziročně poklesl pouze o půl procentního bodu. Nejhůře v tomto ohledu vloni dopadla stavební spořitelna Wüstenrot, které objem poskytnutých úvěrů poklesl o více než polovinu (-58 %).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.