CZK/€ 25.425 -0,14%

CZK/$ 23.531 -0,41%

CZK/£ 29.689 -0,34%

CZK/CHF 26.703 -0,46%

24. 02. 2015

0 komentářů

Potvrzeno. Řecké reformy získaly podporu eurozóny i od MMF

 


 

Potvrzeno. Řecké reformy získaly podporu eurozóny i od MMF

Brusel – Žádné překvapení. Ministři financí zemí platících eurem pokládají seznam reforem, které zadlužené Řecko v pondělí zaslalo do Bruselu, za dobrý základ pro další diskusi. Euroskupina to uvedla v prohlášení po své dnešní telekonferenci.

Za dobrý základ dokument označila také šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, podle které je však plán málo konkrétní. Již dříve se k němu pozitivně vyjádřila také Evropská komise.

Atény tak zřejmě získají čtyřměsíční prodloužení záchranného programu, musí ale souhlasit také parlamenty v Německu, Slovinsku, Estonsku, na Slovensku a na Maltě. Vše se přitom musí stihnout do konce února, kdy končí současný program finanční pomoci Řecku.

Evropská komise uvedla, že dokument představuje „dobrý výchozí bod“ pro dosažení dohody o prodloužení programu úvěrové pomoci o čtyři měsíce.

REKLAMA

„Dohoda z pátku platí,“ napsal na Twitteru slovenský ministr financí Peter Kažimír. Dodal, že řeckou stranu ale do konce dubna čeká ještě mnoho práce. Nejpozději na konci dubna musí Atény získat souhlas všech institucí s podrobnou představou svých reformních plánů.

„Do konce dubna očekáváme, že by měly být poskytnuty a odsouhlaseny další podrobnosti týkající se reforem v těchto i dalších klíčových oblastech,“ uvádí v dopise místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis a eurokomisař Pierre Moscovici.

Podle páteční dohody Euroskupiny je soupis řeckých reforem podmínkou čtyřměsíčního prodloužení programu úvěrové pomoci pro zadluženou zemi.

Předtím než Řecko skutečně získá poslední tranši z nynějšího programu, je ale každopádně třeba ukončit už několikrát odkládané prověření řecké situace ze strany věřitelů, kromě MMF tedy také Evropské komise a Evropské centrální banky (ECB).

Další podrobnosti včetně konkrétních řeckých návrhů čtěte v textu: Dohoda je na spadnutí. Řecké reformy se v Bruselu líbí

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *