Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Potvrdí výsledková sezóna současné ohodnocení akcií?

Investice 09.01.2014 | 15:55 0 Komentářů

Růst amerického akciového indexu S&P 500 o 29,6 % v minulém roce byl nejvyšší od roku 1997. Zisk na akcii společností v tomto indexu však v uplynulých čtyřech kvartálech přidal pouze 3,5 %. Investoři jsou tak ochotni platit stále více za očekávané budoucí zisky, které se však nemusí nutně dostavit (komentář XTB).

Mnoho napoví finanční výkazy firem v dnes začínají výsledkové sezóně v USA. Vysoko jsou nastaveny očekávání na poli zisku, který by měl růst o 6,3 % (dle FactSet). V případě tržeb se očekává pouze střídmý růst o 0,3 %. Za vyššími zisky by tak mělo stát hlavně zvyšování marží.

Tabulka: Srovnání skutečných a očekávaných výsledků EPS (Earnings Per Share) a tržeb společností akciového indexu S&P 500 od čtvrtého kvartálu 2012 (meziročně v %)

xtb-vysledkova-sezona-2013q4

Výsledky 22 společností, jejichž kvartální rok skončil už na konci listopadu, napovídají, že očekávání nemusí být přehnaná. Akciím by tak nemuselo hrozit ze strany výsledkové sezóny riziko poklesu, i když dostupný vzorek je příliš malý k přesnějším závěrům. Navíc se zatím jednalo pouze o firmy ze sektorů – Industrials, Consumer Goods, Consumer Services a Technology.

Výsledkovou sezónu odstartuje klasicky hliníkářský gigant Alcoa, který bude vykazovat výsledky dnes po zavření amerických burz.

Kompletní seznam společností v nabídce XTB, které budou do konce března vykazovat výsledky hospodaření spolu s daty a časy jejich zveřejnění a očekáváním, najdete na našich stránkách pod tímto odkazem.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.