CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

28. 03. 2023

0 komentářů

POSTOJ ČECHŮ KE KRYPTOMĚNÁM JE SPÍŠE NEGATIVNÍ. PĚTINA DO NICH ALE JIŽ INVESTOVALA

 

Ukázal to rozsáhlý průzkum, který provedla v listopadu roku 2022 Asociace pro kapitálový trh ČR ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd.

Loading 

V postoji ke kyptoménám se výrazně odráží věk. Polovina dotázaných nad 54 let tvrdí, že by do kryptoměn rozhodně neinvestovala. Proti tomu ve věku do 26 let kryptoměny odmítá jen 12 % dotázaných. Tato věková skupina je vůči nim obecně nejvíce pozitivní. Pouze 14 % říká, že je kryptoměny vůbec nezajímají, jen 6 % je považuje za nafouklou bublinu. Nejvíce (10 %) také v budoucnu plánuje do nich investovat. Zároveň ale celých 30 % přiznává, že jim v současnosti  příliš nerozumí, což je dokonce nejvyšší hodnota ze všech věkových skupin.

Z výzkumu také vyplynulo, že pro tuto nejmladší věkovou skupinu jsou jedním z nejčastějších zdrojů informací podcasty, YouTube a sociální sítě, ale ještě častěji přátelé a známí. Viděl bych zde riziko, že tito lidé podléhají trendům a investují, aniž by dostatečně zvažovali rizika či plně chápali podstatu kryptoměnového světa,” upozorňuje Martin Řezáč, předseda AKAT ČR.

TOP 5 zdrojů pro mladé (18-26 let)
Přátelé/známí 34%
Přátelé, kteří se tomu věnují 30%
Podcasty, YouTube 30%
Sociální sítě 28%
Finanční portály 28%

Ženy jsou opatrnější

Ženy mají ke kryptoměnám rezervovanější postoj než muži, především ale kvůli tomu, že jim nerozumí, což přiznává 32 % žen a jen 18 % mužů. Muži se o kryptoměny více zajímají a také do nich investují častěji než ženy – v minulosti již do tuto investici vyzkoušelo jen 7 % dotázaných žen oproti 18 % mužů.

Kryptoměny jsou typickým příkladem investice, která je podmíněná věkem. Pro spoustu mladých lidí to není investice, ale spíše součást životního stylu, něco, co je “in”.  Informace často získávají spíše u přátel či celebrit, než u renomovaných odborníků. V tom spatřujeme riziko – pokud se spálí při první takovéto rizikové investici, nejenže mohou přijít o nemalé peníze, ale také mohou díky tomu zanevřít na další investování,” upozorňuje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR. „Důležité u všech alternativních investic je mít na paměti pravidlo 10%, tedy že by drobný investor neměl do těchto aktiv investovat více než 10% všech svých volných prostředků.“ dodává Brodani.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023

Obavy z inflace už má 95 procent Čechů. Zároveň více investují. Jakým investicím věří nejvíce?

O svoje finance se kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů. Téměř tři čtvrtiny proto více řeší, jak ochránit  svoje úspory. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Generali Investments. Kvůli současné ekonomické situaci ubylo lidí, kteří drží peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Téměř 40 procent lidí naopak […]

Text: Filip Kučera

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *