Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Pošta zdraží až o desetinu. Více budou stát i balíky

Investice 18.12.2014 | 17:28 0 Komentářů

Největší zdražení chystá pošta od února u dodejky. Cena za doručení obyčejného dopisu má zůstat na současných 13 korunách.

Pošta zdraží až o desetinu. Více budou stát i balíky

Praha – Česká pošta chystá od února zdražení některých služeb v průměru o pět až deset procent, například dodejka ale podraží o 50 procent. Zvýšení se dotkne i doručování cenných psaní, které podraží v každé váhové kategorii o pět korun a stejně se zvýší cena i u doporučených balíků. Vyšší cenu bude mít také cenný balík.

Největší skok se chystá právě u dodejky, jejíž cena stoupne z deseti na 15 Kč. Cena za doručení obyčejného dopisu má zůstat na současných 13 Kč. Informace o změně cen potvrdila mluvčí pošty Marta Selicharová.

Pošta podle Selicharové připravuje cenovou strategii na příští rok. „Ta se odvíjí od doporučení Českého telekomunikačního úřadu, nákladovosti jednotlivých služeb a poptávky po nich. Zároveň samozřejmě přihlížíme i k tomu, aby služby byly i nadále dostupné široké veřejnosti. Zákazníky budeme samozřejmě informovat o změnách dle platné legislativy, tedy nejméně měsíc před jejich uskutečněním,“ řekla ČTK. Kompletní nový ceník by tak měl podnik zveřejnit do konce roku.

Poslání doporučeného balíku o hmotnosti jeden kilogram v současnosti u České pošty stojí 64 korun, od února by mělo vyjít na 69 korun. Poslání stejného balíku u konkurenční PPL vyjde na 139 korun, u DPD stojí nejméně 89 korun.

Pošta zvýšením cen reaguje na očekávaný pokračující pokles příjmů z doručování listovních zásilek. Změna jí má přinést příští rok asi 400 milionů korun.

Vedle toho stále čeká, jak se Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vypořádá s její žádostí o 1,78 miliardy korun od státu na úhradu tzv. univerzální služby. Tedy mimo jiné na to, že bude dál provozovat i ztrátové pobočky a nezruší je. V současnosti podnik provozuje kolem 3250 pošt, z toho zhruba 1150 nad rámec podmínek stanovených zákonem.

„Můžeme potvrdit, že Česká pošta podala ČTÚ v zákonné lhůtě návrh na zvýšení cen některých základních služeb od 1. února 2015. Zdražení se týká zejména doporučeného psaní, cenného psaní či doporučeného balíčku. Naopak dotknout by se nemělo standardní ceny obyčejného psaní. U toho by však mělo dojít k růstu zvýhodněné ceny pro držitele zákaznických karet,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Česká pošta letos počítá se ziskem kolem 200 milionů korun, což je 100 milionů méně než loni. V příštím roce by se bez úhrady od státu dostala do ztráty. Instituce naposledy zdražovala v srpnu roku 2013. Odeslání pohledu tehdy zdražilo o tři koruny na 13 korun. Složenka na sumu do 1000 korun podražila o čtyři koruny na 26 korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.