Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Posilování koruny a alternativní pozice eura pro mezinárodní obchod

Investice Daniel Kuchta 30.07.2010 | 11:43 1 Komentář

Koruna posiluje v souladu s dlouhodobým trendem. K jejímu posilování dochází vlivem aktuální situace na globálních rozvíjejících se trzích. Exportéři jsou dlouhodobě na posilující korunu zvyklí a mají k dispozici mnoho alternativ, jak problémy svých slabých exportních měn adresovat (komentář Filipa Koutného, HSBC).

Kurz amerického dolaru ke koruně odráží stav EUR/CZK a EUR/USD, kdy zvláště v situaci, kdy dolar oslabuje proti euru a koruna proti euru posiluje, dochází k akcelerovanému pohybu na USD/CZK.  Kurz dolaru vůči koruně je touto svojí citlivostí exportérům dostatečně znám a vnímání výhodnosti respektive nevýhodnosti (toho kterého kurzu) mírně připomíná úsloví o tom, že není špatného počasí, jen špatně oblečeného golfisty.  Je poměrně zažitým klišé, že asijské trhy fungují výhradně v dolarech, ale opak je pravdou – euro sehrává významnou roli v pozici alternativní měny pro mezinárodní obchod.

Pokud exportéři nemají v rozběhnutých kontraktech dostatečnou kursovou rezervu, případně nějakou formu zajištění (derivát, kursová doložka, přirozené bilanční zajištění), potom je každý takový výkyv bude bolet. Současné rychlejší posilování koruny je ale vším, jen ne dramatickou změnou prostředí.

Jedná se pouze o epizodu v dlouhém příběhu posilování koruny, kde EUR/USD sehrává pouze epizodní roli.  Nové kontrakty budou zcela jistě aktuální situaci na trzích reflektovat a záleží pouze na rizikovém apetitu exportérů, do jaké míry budou chtít devizové riziko podstupovat.  Budoucí vývoj koruny bude citlivě odrážet situaci – nikoli však v nějak výrazné míře na domácí scéně, ale spíše v kontextu možné recidivy globální krize.

Filip Koutný, ředitel Tresury, HSBC Bank plc – pobočka Praha

Jeden komentář: “Posilování koruny a alternativní pozice eura pro mezinárodní obchod”

  1. superman napsal:

    Na pokles eura začínají reagovat už i některé banky – například u strukturovaného vkladu JT banky můžete vydělat, pokud se splní jejich předpoklad, že euro klesne vůči koši nezávislých měn. Přijde mi na tom zajímavé, že je to kombinace jistoty termíňáku s trochou adrenalinu opravdového investování, ovšem s investičním expertem v zádech a navíc s jistotou návratnosti vkladu zhodnoceného 2% úrokem. (více viz http://www.cleardeal.cz/vklad.php)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.