CZK/€ 24.495 +0,14%

CZK/$ 23.384 +0,67%

CZK/£ 28.238 +0,01%

CZK/CHF 25.358 -0,08%

07. 05. 2014

0 komentářů

Portugalsko opouští záchranný program

 


 

Portugalsko tak bude po Irsku již druhou zemí v pořadí, které se po krizi podařilo opět se postavit na vlastní nohy. Ačkoliv země byla v rámci tohoto programu nucena přistoupit k tvrdým reformám, jež cílily na ozdravení veřejných financí, úsporným opatřením není zdaleka konec ani po opuštění programu a čekají ji další velké výzvy.

Podíl dluhu na HDP je stále na úrovni 130 procent, přičemž doporučovaná hladina je o polovinu níže, tedy na 60 procentech. Podíl deficitu státního rozpočtu na HDP dosáhnul loni 4,9 procenta ve srovnání s požadovanou hranicí 3 procent. Rovněž míra nezaměstnanosti je stále poměrně vysoko, a to na úrovni 15,3 procenta. Pozitivní zprávou na druhé straně je, že stát se vymanil z recese. Ještě loni bylo HDP v negativních číslech, když kleslo o 1,4 procenta. Letos Evropská komise ve svém jarním výhledu počítá s 1,2 procentním růstem HDP, což je na úrovni průměru společné měnové unie.

Úroky z portugalských dluhopisů letos výrazně klesly. Momentálně se nacházejí na úrovni 3,59 procenta, což jsou 8letá minima a jsou jen o 2 procenta výš než ty nejkvalitnější z eurozóny, a to německé. Nicméně vzhledem k roku 2011, kdy dosahovaly přes 17 procent, jde o významný pokles nákladů financování státního dluhu. Kladný vývoj portugalského dluhopisového trhu posiluje pravděpodobnost, že se země po ukončení záchranného programu obejde bez záložního úvěru od eurozóny a bude schopna získat finanční prostředky pro chod státu prostřednictvím finančních trhů. Pro portugalskou vládu tak jde o velkou úlevu alespoň v tom směru, že se už nebude muset zpovídat a čelit neustále kontrole mezinárodních věřitelů. Avšak tamní ekonomika ještě není tak silná, aby se opět nezhroutila, nebude-li vláda pokračovat v ozdravování veřejných financí. Vládu rovněž čekají výzvy od ústavního soudu, který rozhodnul, že některé přijaté reformy byly protiústavní, a tak je politici budou muset nahradit novými.

Graf: Výnosy z 10letých portugalských státních dluhopisů

clipboard01_2

REKLAMA

Michala Moravcová, analytik finančních trhů

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Osm faktů, které by si investoři měli odnést z minulého týdne

Minulý týden byl bohatý na zprávy týkající se amerických a světových trhů a ekonomiky. V USA se zpřísňují úvěrové standardy a zpomaluje se růst zaměstnanosti. Růst mezd se však nekoná, což může znepokojovat Federální rezervní systém. V eurozóně vykazoval sektor služeb určité známky oslabení a globální zpracovatelský průmysl se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 08. 2023

Komentář k nerůstu: Zachrání planetu nebo zničí civilizaci?

Po třech předchozích čtvrtletích, kdy HDP poklesl, došlo ve druhém čtvrtletí letošního roku konečně k jeho růstu. Ten byl ale jen nepatrný (0,1 %). Meziročně byl hrubý domácí produkt nižší o 0,6 %. Detaily zveřejní ČSÚ později, ale naznačil, že mezičtvrtletně spotřeba stagnovala (= zůstává hodně utlumená), […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *