Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Porodné bude i na druhé dítě a pro více rodin, plánuje úřad

Investice 18.04.2014 | 16:30 0 Komentářů

Návrh připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Zavázala se k němu koalice.

Porodné bude i na druhé dítě a pro více rodin, plánuje úřad

Praha – Porodné by od příštího roku mohlo být nejen na první, ale také na druhé dítě. Na druhého potomka by se mohlo vyplácet 10 tisíc korun, na prvního by zůstala částka 13 tisíc korun.

Na tyto dávky by mělo mít nárok také víc rodin. Nyní na ně dosáhnou ty, jejichž průměrný čistý příjem v posledním čtvrtletí před porodem nepřesáhl 2,4násobek životního minima, nově by to měl být 2,7násobek.

U prvního narozeného dítěte by to znamenalo, že na porodné nově dosáhnou i rodiny s příjmy do 20 817 korun. Nyní je hranice ve výši 18 504 korun. U druhého dítěte by došlo k posunu příjmu z 22 680 korun na 25 515 korun.

Navrhuje to ministerstvo práce, které s takovými změnami počítá v chystané novele o státní sociální podpoře. Vláda se v koaliční dohodě zavázala, že prosadí porodné i na druhé dítě.

Přísnější pravidla od roku 2011

Od roku 2011 se pravidla porodného kvůli úsporným škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesáhuje 2,4násobek životního minima.

Rodiče se svým prvním potomkem tak měsíčně nesmějí mít celkem víc než 18 504 korun čistého, upřesňují podklady pro vládu. Na jedno dítě rodina dostane porodné 13 tisíc korun. Na dvojčata či vícerčata se vyplácí pak 19 500 korun, nově by to mělo být 23 000 korun.

Porodné by měli za stejných podmínek dostat i náhradní rodiče, kteří přijmou dítě do jednoho roku.

Plus 330 milionů

Ministerstvo přípravu novely zdůvodnilo tím, že se vláda zavázala k podpoře rodin. Pokud by se porodné nezvedlo, svůj slib by kabinet neplnil. Zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, by ročně mělo stát 330 milionů korun navíc.

Celkově by do porodného mělo putovat 470 až 480 milionů korun, spočítalo ministerstvo práce. Loni se vyplatilo celkem 11 300 těchto dávek. Celkem to bylo 147,7 milionu korun. Porodné je příspěvek na náklady po narození dítěte. Patří mezi dávky státní sociální podpory.

K novele mohou dát nyní své připomínky ostatní ministerstva, další instituce, odbory či zaměstnavatelé. Poté dostane návrh vláda. Aby zákon začal platit, musí ho schválit kabinet a Parlament a podepsat prezident.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.