Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Pomoc Řecku posune problém do budoucna.A bude víc bolet

Investice 10.05.2010 | 17:40 0 Komentářů

Druhá část rozhovoru s ekonomem Štěpánem Pírkem o ekonomické krizi

„Takzvané vyspělé země jsou jako člověk, který 20 let žije na doraz, a když přijde o zaměstnání, tak si jde do banky pro další půjčku,“ tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz o ekonomické krizi analytik Štěpán Pírko.
Ve druhé části rozhovoru ekonom, který světovou finanční krizi s předstihem předpověděl, vysvětluje, jak náš blahobyt závisí na vývoji v Číně i to, proč by z jeho pohledu nyní Česko nemělo vstupovat do eurozóny. 

První část rozhovoru: Krize zdaleka nekončí. Hrozí vysoká inflace 
Je podle Vás správná případná pomoc ostatních států EU Řecku?
Není. Pomoc Řecku pouze dále prohlubuje již zmíněný morální hazard. Jaký je to příklad pro ostatní, když ten, kdo si roky žil nad poměry, bude zachráněn z kapes toho, který se choval rozumně? Je to stále stejná písnička dokola, ať již se jednalo o záchranu finančních institucí v roce 2008 nebo záchranu států nyní. V období prosperity si bankéři místo tvorby rezerv dlouhou dobu vypláceli bonusy a akcionáři dividendy. Pak přišlo špatné období, kapitál a rezervy chyběly a ztráty zaplatili daňoví poplatníci. Jak se bankéři poučili? Ještě více spekulují a dále zvětšují své firmy, aby byli zachráněni i příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.