Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Strach z čínské bubliny živí nervozitu na trzích

Investice 23.03.2009 | 18:27 0 Komentářů

Ropa se propadla o 6 procent

Praha –  Na trzích včera stále převládaly obavy z udržitelnosti opatrného oživení globální ekonomiky, které odstartoval již úterní propad americké spotřebitelské důvěry a podpořil středeční více než pětiprocentní propad čínských trhů. Čínský akciový index se od svého dna v listopadu 2008 zdvojnásobil, a to vše za velice rychlého růstu domácích úvěrů (přes 30 % meziročně). Investoři tak dostali po právu strach z další nafouklé bubliny.
Obavy z bolestivého splasknutí přiživily spekulace nad administrativním omezením růstu čínských úvěrů. Z čínských trhů se pesimismus přenesl především na komodity – Asie v čele s Čínou je totiž klíčová pro opětovný nárůst globální poptávky. Ropa tak spadla skoro o 6 %, když k jejímu pádu navíc přispěl nečekaně prudký nárůst amerických zásob. Dopad na americké akciové trhy ale nakonec nebyl až tak zničující.
Jednak proto, že některým titulům se přirozeně levnější komodity líbí, jednak kvůli lepšímu výsledku zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby (bez aut) a Béžové knihy amerického Fedu. Ta potvrdila stabilizaci podmínek napříč většinou států USA. I tak slabé akcie a především levnější komodity dokázaly výrazně pomoci americkému dolaru, který sklouzl k 1,40 EUR/USD. Podařilo se mu také ignorovat další slabou aukci amerických dluhopisů.
Středoevropské měny si v prostředí silného dolaru a slabých akcií málokdy vedou dobře – a nejinak tomu bylo i včera. Nepomohlo ani zasedání polské NBP, po kterém zazněl relativně jestřábí komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.