Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Pokuty ČOI „šmejdům“ stouply o čtvrtinu. Kdo dostal nejvyšší

Investice 22.01.2015 | 16:45 0 Komentářů

Společnosti Aqua Activity uložila ČOI 18 pokut v celkové výši 3,6 milionu.

Pokuty ČOI "šmejdům" stouply o čtvrtinu. Kdo dostal nejvyšší

Praha – Provozovatelé předváděcích akcí dostali loni od České obchodní inspekce (ČOI) za klamavé obchodní praktiky 181 pokut v celkové výši 27 milionů korun. Je to zhruba o čtvrtinu víc než o rok dříve. Nejvyšší sankce dosáhly 1,5 milionu korun.

Společnosti Aqua Activity uložila ČOI 18 pokut v celkové výši 3,6 milionu. Sankce byly od 20 tisíc do 1,5 milionu korun. Nejvyšší pokuta byla za agresivní obchodní praktiky. „Na předváděcí akci vytvořili dojem pro spotřebitele, že pokud neuzavřou smlouvu, tak nemohou odejít domů. Tedy opravdu agresivní obchodní praktika, proto tam byla sankce 1,5 milionu korun,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Sedm pokut v celkové výši 2,4 milionu korun dostala firma Home Tech. Také tato společnost dostala sankci 1,5 milionu korun. „Především proto, že se jedná o stejné porušení u stejného subjektu, který se dříve jmenoval Beck Czech. Tím zásadním problémem je, že nám akce nenahlašují řádně dle zákona,“ dodal Fröhlich. Na jejich pozvánkách například chyběl název provozovatele předváděcí akce.

Firma podle něj také klame spotřebitele tak, že je láká na „ochutnávky“ zdarma, nakonec se ale ukáže, že se jedná o klasickou předváděcí akci. ČOI se také opakovaně podařilo prokázat, že při odstoupení od kupní smlouvy si firma účtovala poplatek 3000 korun.

Nejvíce pokut loni dostala společnost Spokojená domácnost, a to 19. Celková výše sankcí dosáhla v jejím případě za loňský rok 2,1 milionu korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.