Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Pokuta 400 000 Kč: Za dohodu o cenách za svoz odpadů

Investice 02.01.2012 | 09:30 0 Komentářů

Asociace své pochybení uznala a proti rozhodnutí antimonopolního úřadu se neodvolala

Brno – Do konce ledna musí Česká asociace odpadového hospodářství zaplatit pokutu 396 000 korun. Dostala ji od animonopolního úřadu za ovlivňování cen v oboru. Pokuta je pravomocná, protože Asociace pochybení uznala a proti rozhodnutí se neodvolala.
Asociace v letech 2004 až 2008 pravidelně stanovovala a vyhlašovala očekáváný procentní nárůst cen v oboru. Ten pak rozesílala svým členům a konkurenci. Podle úřadu tento postup vedl k narušení hospodářské soutěže.
Asociace má kolem stovky členů. Jsou mezi nimi i klíčové firmy v oboru. Vypočítaný index nárůstu nákladů měl pro ně informativní funkci. Členové asociace jej podle ÚOHS dál využívali při jednání s klienty na podporu svých návrhů na modifikaci ceny. Někteří prohlášení asociace zasílali i svým zákazníkům.
Za pokání snížil úřad pokutu o pětinu
„Obzvláště nebezpečné pro hospodářskou soutěž jsou nejrůznější snahy sdružení soutěžitelů směřující k ovlivňování cen, obchodních podmínek a podobně u svých členů. I jen pouhá existence adresného cenového doporučení ze strany sdružení vede k tomu, že následné chování soutěžitelů na trhu nevyplývá z jejich samostatné a nezávislé úvahy, nýbrž je ovlivněno ze strany sdružení,“ uvedl ÚOHS ve svém rozhodnutí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.