Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Poklidný vývoj na trzích kazilo pouze Řecko

Pražská burza si v uplynulém týdnu prošla poklidným obchodováním, kdy pouze středeční seance přinesla živější obchodování. V pátek index PX uzavřel na 1 189 bodech, což byla mezitýdenní stagnace. Závěr týdne především na evropských trzích přinesl mírnou nervozitu vývoj situace kolem Řecka. Zpočátku se pozitivně projevilo potvrzení ratingu Řecka ze strany S&P v úterý. Ovšem v druhé polovině týdne začaly přicházet zprávy, že Řecku v případě nutnosti než evropské státy a instituce spíše pomůže MMF (komentář Atlantik FT).

Největší růst na burze zaznamenaly akcie KIT Digital (18% t/t) spojeného i s nárůstem objemů obchodů, které dosud byly téměř nulové na pražské burze. Impulzem se stala akvizice společnosti

Multicast Media Technologies (MMT), která posílit postavení KIT Digital na severoamerickém trhu. Druhým faktorem se stalo oznámení, že KIT Digital během 1Q odkoupil 4 mil. warantů vydaných v minulosti.

Zajímavý růst zaznamenaly ještě akcie Unipetrolu (4,6% t/t), které se poprvé od října 2008 dostaly nad hranici 150 korun za akcii.

Naopak akcie tabákového výrobce Phillip Morris celý týden pozvolna ztrácely a v porovnání s předchozím pátkem klesly o 3,9%. Ostatní změny cen akcii na pražské burze nebyly v mezitýdenním srovnání výrazné.

Ve čtvrtek zveřejnil své výsledky Pegas Nonwovens, které plně odpovídaly očekávání. Ve 4Q společnost dosáhla provozního zisku (EBITDA) 8,0 mil EUR (-11,8% r/r), při tržbách 30,2 mil EUR (-5,7% r/r). Na úrovni čistého zisku Pegas vykázal ztrátu 1,3 mil EUR kvůli vyššímu přecenění dluhu společnosti. Pegas také zveřejnil, že v letošním roce očekává pokles provozního zisku EBITDA do 10% kvůli tlaku na provozní maže. Výsledky ani zveřejnění výhledu se na obchodování výrazněji neprojevilo.

Příští týden se pozornost investorů bude ubírat spíše směrem k makroekonomickým datům. V USA bude zveřejněn vývoj zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby (středa), prodeje existujících (úterý)  a nových (středa) domů. Ve čtvrtek to budou pravidelné údaje o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v pátek bude publikována druhá revize HDP za 4Q09 (+5,9% anual.) a index spotřebitelské důvěry, kde se čeká růst na 73,0 z 72,5 bodu. V Evropě bude ve středu zveřejněn index IFO (podnikatelská důvěra) v Německu či index firemní aktivity služeb eurozóny.

U nás proběhne ve čtvrtek zasedání ČNB, přitom změna úrokových sazeb (1,00%) se nečeká. Poslední data jsou všechny spíše proti-inflační, což umocňuje i posilující koruna. Zvýšení sazeb se pravděpodobně odsouvá až do druhé poloviny roku. Do konce roku očekáváme zvýšení sazeb o půl procenta (2×25 bps.).

Z firemních událostí můžeme zmínit pouze valné hromady držitelů warrantů společnosti Orco (čtvrtek), kde se bude schvalovat návrh na vylepšení podmínek konverze warrantů do akcií Orco. Předpokládáme, že návrh bude přijat, ale vzhledem k tomu, že návrh má smysl pouze za podmínky spolupráce ze strany držitelů dluhopisů, tak bychom vnímali návrh neutrálně. Investoři budou spíše sledovat hospodářské výsledky a návrh plánu na záchranu společnosti, které budou oznámeny 30. března.

Na trzích by mohl pokračovat růstový trend z posledních týdnů, u něhož se však zvyšuje pravděpodobnost, že by mohlo dojít k menšímu vybírání zisků. Dění by mohlo ovlivněno i dalším vývojem okolo řešení zadlužení Řecka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.