Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Pokles průmyslové inflace by koruně mohl znovu způsobit ztráty

Investice 14.10.2013 | 14:49 0 Komentářů

Devizové trhy byly během uplynulého týdne i nadále pod vlivem dění na americké politické scéně, kde vládní úřady stále zůstávají zavřeny. Z tohoto důvodu bylo zveřejnění některých klíčových ukazatelů odloženo na neurčito. Makrodata z eurozóny byla omezena na údaje z Německa a investoři se tentokrát nedočkali ani žádných důležitých politických událostí. (Komentář Western Union Business Solutions Česká Republika)

Aktivita na trzích tak byla vcelku minimální, neboť obchodníci vyčkávají na další vývoj. V závěru týdne došlo ke zlepšení sentimentu investorů a poklesu averze vůči riziku, když se v USA začal rýsovat průlom v jednání Kongresu. Ke zklidnění nervozity investorů rovněž přispělo jmenování Janet Yellenové na post šéfky Fedu po odchodu Bernankeho příští rok. Dolar profitoval ze zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC. Většina měnového výboru Fedu se domnívá, že k omezení programu kvantitativního uvolňování by mohlo dojít ještě do konce letošního roku. S ohledem na pondělní státní svátek v Japonsku a Kanadě by začátek obchodování mohl být zkraje nového týdne pomalý.

Nadšení obchodníků s korunou po zveřejnění výsledků průmyslové výroby rychle vyprchalo. Ještě v první polovině týdne se domácí měna držela v blízkosti 7-měsíčního maxima vůči euru a 8-měsíčního maxima ve vztahu k americkému dolaru, během středeční seance však došlo ke korekci. Slabší index spotřebitelské inflace vedl ze strany investorů k vybírání zisku u dlouhých korunových pozic, které vedlo k jejímu oslabení. Pokles koruny však byl do značné míry omezen zlepšením sentimentu na vyspělých trzích. Vzhledem k možnému řešení patové situace ve Washingtonu se snížila averze obchodníků k riziku, což koruna využila k vymazání předchozích ztrát. Větší než očekávaný pokles spotřebitelské inflace ale investorům znovu připomněl, že dalším nástrojem ČNB v boji s deflačními tlaky bude devizová intervence.

Hlavní události tohoto týdne

Očekávaný index cen průmyslových výrobců by si tentokrát mohl ze strany obchodníků vyžádat vetší respekt vzhledem k překvapivému poklesu indexu ze spotřebitelské sféry. Výrobní a spotřebitelské ceny jsou velmi úzce provázány, a proto by větší pokles průmyslové inflace mohl koruně znovu způsobit ztráty.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.