Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Podle Trumpa je zvyšování úroků špatné. Může dojít k poškození akciového trhu

Investice 10.10.2018 | 13:33 0 Komentářů

Americký prezident Donald Trump nesouhlasí s politikou americké centrální banky, která zvyšuje úrokové sazby. Podle něj není nutné krotit inflaci a krok může poškodit akciový trh.

„Rád vidím nízké úroky. Fed dělá to, co považuje za nezbytné, ale mně se nelíbí, co dělají, protože inflaci máme opravdu pod kontrolou,“ řekl Trump. „Prostě si nemyslím, že je (při zvyšování úroků) zapotřebí postupovat tak rychle,“ dodal.

Fed svou základní úrokovou sazbu zvýšil v září o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,0 až 2,25 procenta. Dále centrální banka avizovala, že konce letošního roku zvýší úroky ještě jednou a navíc příští rok přikročí k dalším třem zvýšením úroků.

Fed tak reaguje na objem peněz v oběhu. Kvůli vyšším sazbám v Americe zdraží úvěry u komerčních bank a stanou se méně dostupné pro lidi i firmy. Vyšší sazby také vedou k nižší spotřebě a k pomalejšímu růstu cen.

Prezident se bojí, že vyšší úroky vykolejí burzy a chce, aby ve své aktivitě Fed zpomalil,“ dodal Andrew Brenner z investiční společnosti National Alliance Capital Markets.

Zdroj: iDNES.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.