CZK/€ 24.710 -0,12%

CZK/$ 23.709 -0,49%

CZK/£ 29.056 -0,03%

CZK/CHF 23.580 -1,03%

23. 01. 2008

0 komentářů

Podle guvernéra ČNB se inflace do 18 měsíců vrátí na úroveň 3 %

 


 

Důvod stávajícího rapidního nárůstu míry inflace v České republice, která v prosinci vzrostla na úroveň 5,4 %, guvernér ČNB Zdeněk Tůma spatřuje především v náhodném spolupůsobení dvou skupin faktorů.

Za hlavní inflační faktory Tůma označil dopady světových cen potravin a energií a důsledky vnitřních reforem. „Hlavní důvody jsou dočasné, a proto i zvýšení inflace považujeme za dočasné a centrální banka nepovažuje za nutné proti němu přijímat nějaká mimořádná opatření,“ uvedl Zdeněk Tůma.

„Očekáváme, že v časovém horizontu 12 až 18 měsíců se vrátíme k inflaci kolem tří procent,“ řekl dnes Tůma na mezinárodní konferenci finančníků ve Vídni. V prosinci Český statistický úřad (ČSÚ) zaznamenal zrychlení meziroční inflace na 5,4 procenta.

Jeho slova podtrhují zveřejněná data statistického úřadu Eurostat, který oznámil, že v prosinci loňského roku dosáhla míra inflace v Evropské unii 3,2 %, což znamená zvýšení o 0,4 % oproti listopadu stejného roku a o jedno procento oproti stejnému období v roce 2006.

Inflace v České republice podle metodiky Eurostatu činila 5,5 procenta a zvýšila se z listopadové hodnoty 5,1 procenta.

REKLAMA

„Výroky pana guvernéra mají za cíl krotit inflační očekávání domácností a firem. Je to ta nejvhodnější strategie, kterou lze teď zvolit v období jednorázového výkyvu cen. I my čekáme, že do 18 měsíců se inflace vrátí k normálu, k třem procentům. Otázka je, co bude dál,“ uvedl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Zdroj: ČTK, iHNed


Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.