Středa 29. září. Svátek má Michal.

Po zveřejnění horšího předběžného výsledku HDP se prodejní tlak na korunu ještě zvýšil

InvesticeMakro 18.11.2013 | 12:10 0 Komentářů

Reformní agenda, výroky centrálních bankéřů a revize odhadů ekonomického růstu měly během uplynulého týdne na trhy větší dopad, než ekonomická data, i když několik zveřejněných ukazatelů stojí za pozornost. Euro i britská libra udržely své zisky vůči americkému dolaru, zatímco japonský jen i nadále čelil prodejnímu tlaku (komentář Western Union Business Solutions Česká Republika).

Týden začal dlouho očekávaným komuniké po skončení zasedání čínského ústředního výboru. Prvotní reakce investorů nebyla příznivá s ohledem na absenci bližších informací ohledně provedení reforem. Znění samotného komuniké bylo kromě jiného nejasné a protichůdné. Na druhou stranu byla řada otázek, o kterých investoři doufali, že se budou na tomto zasedání projednávat, zmíněny v rámci veřejné zprávy. To znamená, že investoři budou muset vyčkat na rozhodnutí čínské vlády, do jaké míry hodlá otevřít svůj finanční sektor tržním silám. Kvůli nedostatku nových ekonomických ukazatelů z USA se velká pozornost zaměřila na jmenování Janet Yellenové do čela americké centrální banky Fed. Výroky předcházející jejímu jmenování pomohly na akciových trzích znovu nastolit důvěru a zároveň vedly k oslabení dolaru. Z eurozóny jsme se dočkali nejnovějších ukazatelů ekonomického růstu a vývoje inflace. Ukazatele růstu za 3. čtvrtletí nadále potvrzují zásadní rozdíl mezi severními a jižními zeměmi eurozóny, zatímco slabé inflační tlaky podtrhly nedávné rozhodnutí ECB snížit úrokové sazby.

Česká měna během uplynulého týdne dále pokračovala v oslabujícím trendu a vůči euru klesla na 4,5-leté minimum. Investoři byli přinuceni respektovat rozhodnutí centrální banky hájit minimální hranici koruny k euru na úrovni 27, ale po zveřejnění horšího předběžného výsledku HDP se prodejní tlak na korunu ještě zvýšil. Údaje za 3. čtvrtletí minuly očekávání investorů, kteří počítali s růstem o 0,5%, zatímco česká ekonomika znovu klesla do oblasti kontrakce o –0,5%, což odůvodňuje rozhodnutí ČNB z předminulého týdne přistoupit k devizovým intervencím proti koruně jako alternativní nástroj k dalšímu uvolnění měnové politiky za účelem oživení domácí ekonomiky. Statistický úřad uvedl, že snížená investiční aktivita přispěla k horšímu výsledku HDP, který je v kontrastu se zlepšeným sentimentem firem i spotřebitelů.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden nebudou z české ekonomiky zveřejněny žádné klíčové ukazatele, čímž bude obchodování s domácí měnou do značné míry závislé na dění na hlavních trzích. Takový vývoj by mohl vyznít ve prospěch koruny, která se snaží přizpůsobit nižším úrovním vůči euru i americkému dolaru.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Tagy HDP Koruna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.