CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

18. 11. 2013

0 komentářů

Po zveřejnění horšího předběžného výsledku HDP se prodejní tlak na korunu ještě zvýšil

 


 

Týden začal dlouho očekávaným komuniké po skončení zasedání čínského ústředního výboru. Prvotní reakce investorů nebyla příznivá s ohledem na absenci bližších informací ohledně provedení reforem. Znění samotného komuniké bylo kromě jiného nejasné a protichůdné. Na druhou stranu byla řada otázek, o kterých investoři doufali, že se budou na tomto zasedání projednávat, zmíněny v rámci veřejné zprávy. To znamená, že investoři budou muset vyčkat na rozhodnutí čínské vlády, do jaké míry hodlá otevřít svůj finanční sektor tržním silám. Kvůli nedostatku nových ekonomických ukazatelů z USA se velká pozornost zaměřila na jmenování Janet Yellenové do čela americké centrální banky Fed. Výroky předcházející jejímu jmenování pomohly na akciových trzích znovu nastolit důvěru a zároveň vedly k oslabení dolaru. Z eurozóny jsme se dočkali nejnovějších ukazatelů ekonomického růstu a vývoje inflace. Ukazatele růstu za 3. čtvrtletí nadále potvrzují zásadní rozdíl mezi severními a jižními zeměmi eurozóny, zatímco slabé inflační tlaky podtrhly nedávné rozhodnutí ECB snížit úrokové sazby.

Česká měna během uplynulého týdne dále pokračovala v oslabujícím trendu a vůči euru klesla na 4,5-leté minimum. Investoři byli přinuceni respektovat rozhodnutí centrální banky hájit minimální hranici koruny k euru na úrovni 27, ale po zveřejnění horšího předběžného výsledku HDP se prodejní tlak na korunu ještě zvýšil. Údaje za 3. čtvrtletí minuly očekávání investorů, kteří počítali s růstem o 0,5%, zatímco česká ekonomika znovu klesla do oblasti kontrakce o –0,5%, což odůvodňuje rozhodnutí ČNB z předminulého týdne přistoupit k devizovým intervencím proti koruně jako alternativní nástroj k dalšímu uvolnění měnové politiky za účelem oživení domácí ekonomiky. Statistický úřad uvedl, že snížená investiční aktivita přispěla k horšímu výsledku HDP, který je v kontrastu se zlepšeným sentimentem firem i spotřebitelů.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden nebudou z české ekonomiky zveřejněny žádné klíčové ukazatele, čímž bude obchodování s domácí měnou do značné míry závislé na dění na hlavních trzích. Takový vývoj by mohl vyznít ve prospěch koruny, která se snaží přizpůsobit nižším úrovním vůči euru i americkému dolaru.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *