CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

17. 04. 2021

0 komentářů

Po vlně úspěšných IPO přišel zlom. Donáška Deliveroo zatím u investorů propadla

 

Donášková služba Deliveroo získala z uvedení na londýnské burze 1 miliardu liber na investice. Je to méně, než se očekávalo, přesto šlo o největší technologické IPO na této burze v historii. Další vývoj akcií Deliveroo je však ve hvězdách. 

Po sérii úspěšných IPO na světových burzách v minulém roce přišla nyní studená sprcha. Bublina kolem vstupu společnosti Deliveroo na burzu (alespoň prozatím) splaskla. Těsně před uvedením akcií na londýnskou burzu odhady indikovaly nárůst hodnoty společnosti až někde k hranici 10,5 miliardy USD, minulý IPO je jasné, že očekávání se nenaplnila. A akcie zatím zůstávají dole. Cena akcií Deliveroo se při debutu propadla o 30 procent.

Propad o 3 miliardy liber

Podle Reuters se akcie donáškové firmy v rámci IPO nabízely na spodní hranici rozsahu za 390 pencí za kus. To představovalo celkové ocenění firmy v úvodu obchodování na 7,6 miliardy GBP (10,46 miliardy USD). Během obchodování však cena akcie Deliveroo klesla na 271 pencí. Následně část ztrát smazala (s cenou 292 pencí za kus), avšak v dalších dnech akcie opět padla. A to až k hranici 250 pencí. Propad akcií snížil očekávanou hodnotu společnosti o téměř 3 miliardy liber. Podle názorů části analytiků ento výsledek má potenciál poškodit trh s IPO nejen ve Velké Británii, ale i v Evropě. V úvodu aktuálního obchodního týdne dosahovala hodnota kolem 266 pencí za kus.

Část investorů se do obchodování nezapojila

REKLAMA

Příčin velkého zklamání při tomto IPO je hned několik. Například neúčast správců velkých britských fondů na kótování akcií Deliveroo sehrála svou roli. Mezi investory se od IPO distancovali například Aberdeen Standard Life, Legal & General Investment Management a Aviva. Důvodů by se našlo několik: nejen hospodaření firmy (podobně jako mnoho firem, které šly do IPO v posledním roce, i Deliveroo je zatím v minusových číslech), ale například i kritika týkající se práv lidí, kteří pro ni pracují. Deliveroo je totiž nezaměstnává, pro firmu pracují na dohodu, což je plusem pro škálování byznysu (okamžité propuštění bez nákladů), ale mínusem při reputaci a samozřejmě pro samotné „zaměstnance“.

Dvě třídy akcií Brity nenadchly

Problémem jsou i dvě třídy akcií. Akcie třídy B, které zůstaly výlučně v rukou zakladatele firmy Willyho Shu, mají každá hodnotu 20 hlasů. Čili 20x více než „běžná akcie“. Taková kategorizace je sice běžná v USA, ale někteří britští investoři to vnímají kriticky. Tímto způsobem se zásadně snižuje vliv malých akcionářů vůči významným manažerům firmy.

Příběh IPO Deliveroo však nemusí skončit finálně jako neúspěch. Akce mohou v dalším období stoupat a případně se dostat i do plusu oproti oceněním z IPO. Faktem je, že Deliveroo díky IPO získalo 1 miliardu liber dodatečného kapitálu. Pokud ho použije na zvýšení efektivnosti svého podnikání a nasazení nových technologií do praxe, dříve či později se může efekt projevit i na ceně akcií.

REKLAMA

Navzdory poklesu cen jde o největší londýnské technologické IPO

I když IPO Deliveroo vypadá jako neúspěch, je to největší uvedení firmy na londýnské burze od května 2011. Tehdy na ni vstoupil švýcarský obchodník komodit Glencore International. Navíc i historicky šlo o největší primární nabídku technologické společnosti na tamní burze.

Otázkou samozřejmě zůstává budoucí potenciál této formy podnikání. Během pandemie doručovací služby Deliveroo profitovali ze zvýšené poptávky zákazníků při dovozu jídla ze zavřených restaurací přímo domů. To se projevilo i na hospodaření: původní základní ztrátu 317,3 milionu GBP v roce 2019 firma snížila na 223,7 milionu GBP. Další vývoj je však sporný: s otevřením restaurací budou muset doručovací služby přidat na marketingu a nabídce služeb, aby si udržely co nejvíce zákazníků a klientů z řad gastro segmentu.

Olívia Lacenová, hlavní analytička TopForex

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.