Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Plán pomoci automobilkám v USA zkrachoval, akcie se propadají

Jednání o státní pomoci automobilovému průmyslu v americkém senátu v noci na dnešek zkrachovala kvůli neshodám mezi republikány a odbory. Akcie GM a Ford dnes umazaly téměř polovinu, resp. třetinu.

I když to včera v průběhu dne již vypadalo, že se senátoři dohodnou, ke schválení pomoci ve výši 14 miliard dolarů automobilkám General Motors, Chrysler a Ford Motor nakonec nedošlo. Republikáni totiž požadovali snížení platů zaměstnanců společností na úroveň japonských automobilek vyrábějících v USA, odbory ale na tuto podmínku nechtějí přistoupit. Rozdíl mezi hodinovými náklady v amerických a japonských automobilkách je více než 20 dolarů (69 k 48 USD).

Za návrh, který předložili demokraté, a měl podporu také u prezidenta Bushe a nastupujícího prezidenta Obamy, hlasovalo 53 senátorů, k odsouhlasení bylo potřeba alespoň 60 hlasů.

Akcie amerických společností obchodovaných na evropských burzách se dnes od rána propadávají o desítky procent. General motors se propadly o polovinu, Ford ztratil třetinu. Klesají ale také akcie ostatních automobilek, a to jak evropských, tak japonských.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.