Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Pilsen Steel ožívají, přibývají zakázky i zaměstnanci

Investice 19.03.2014 | 11:44 0 Komentářů

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které loni v říjnu odvrátily konkurz, mají nyní dohodnuté kontrakty za 800 milionů korun.

Pilsen Steel ožívají, přibývají zakázky i zaměstnanci

Plzeň – Plzeňským hutím a kovárnám Pilsen Steel, které loni v říjnu odvrátily konkurz, přibývají zakázky i zaměstnanci. Podnik s 800 lidmi má nyní dohodnuté kontrakty za 800 milionů korun.

„Od ledna jsme přijali 40 lidí a dále nabíráme,“ říká personální ředitel Pavel Ratislav. Většina výrobků míří na export.

Jeden z největších plzeňských podniků pracuje už tři čtvrtě roku bez odstávek, vyplácí mzdy v termínech a platí za odebrané zboží a služby, což potvrdili i oslovení dodavatelé. Vracejí se bývalí odběratelé a firmě už se podařilo sehnat řadu nových zákazníků.

Reorganizační plán v ohrožení

Loni v říjnu schválil krajský soud reorganizační plán firmy v úpadku; věřitelé i správce tak odmítli konkurz. Plán ale zatím nenabyl právní moci, protože se dva věřitelé odvolali a Vrchní soud v Praze zatím nerozhodl.

„Buď potvrdí rozhodnutí soudu prvního stupně a pak se bude dále postupovat podle reorganizačního plánu. Může ho ale také zrušit či změnit,“ řekl insolvenční správce podniku Michal Žižlavský. „Je to nepříjemné, protože nevidíme na konec a nevíme, jakou cestou se to bude ubírat,“ dodal. Situaci v plzeňské firmě pořád kontroluje věřitelský výbor a správce, kteří nejméně jednou týdně schvalují úkony dlužníka.

Finanční toky z Ruska fungují

Výroba i obchodní vztahy Pilsen Steelu jsou podle Žižlavského standardní. Od konce loňského roku fungují finanční toky od VEB Capital ze skupiny ruské Vněšekonombanky, která má u Pilsen Steel většinu uznaných pohledávek a loni podpořila reorganizační plán.

Rozhodující bude verdikt soudu, který určí, jakým směrem se bude podnik ubírat. „Řeší se více variant podle toho, zda tam nakonec bude reorganizace, nebo konkurz,“ uvedl. Provoz firmy hradí platby odběratelů i úvěry VEB a dalších.

„Momentálně máme zásobu práce za zhruba 800 milionů korun, což je slušné. Samozřejmě ale obchodníci shánějí dále, protože pro nás by byla lepší více než jedna miliarda korun,“ uvedl Ratislav. Nejvíce se daří prodeji výkovků, jako jsou zalomené hřídele na obří motory pro lodě a energetiku, dále rotory například na větrné elektrárny.

Sháníme další lidi

Slévárna už podle něj „jede na plnou kapacitu lidí, které má“. „Sháníme nové kvalifikované slévače, určitě bychom jich vzali pět nebo šest. K tomu také jeřábníky a vazače,“ dodal ředitel. Vytíženost všech provozů je na slušné úrovni, i když „technologická je daleko výše“. Ale v rámci možností si nestěžujeme, uvedl. Ocelárna pracuje v turnusech, tedy od pátku večer do neděle, kdy je levnější elektřina.

Podnik od ledna trvale přijímá nové pracovníky, ale potřeboval by je rychleji. Od ledna to bylo asi 40 lidí, část z nich pracovala v podniku jako externí zaměstnanci. Nábory budou pokračovat také letos, ale bude záležet na objemu zakázek. Nejvíce potřebuje firma kvalifikované slévače, soustružníky, svářeče a modeláře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.