CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

29. 06. 2022

0 komentářů

Pesimismus spotřebitelů i firem v EU

 

Nejenom český, ale unijní průzkum nálad potvrzuje zhoršení podnikatelského a spotřebitelského sentimentu. V případě spotřebitelů jsou negativní výsledky nálad srovnatelné se situací na začátku pandemie v roce 2020, v případě podnikatelů jsou výrazně lepší než tehdy, ale i tak se měsíc od měsíce zhoršují. 

Zatímco současnost hodnotí firmy pozitivněji než třeba před měsícem, obavy z budoucnosti zhoršují jejich očekávání pro další měsíce. Tomu odpovídá i zvýšený index nejistoty, který se už na začátku války na Ukrajině výrazně zvýšil. Místo očekávané úlevy po dvouletém období kovidu přišlo období válkou a inflací vybuzené nejistoty.

Budoucnost mají firmy zatím spojenou s nižší zaměstnaností a vyššími cenami, i když inflační očekávání poněkud ustoupila – s výjimkou obchodu – ze svých maxim. Přesto i nadále zůstávají inflační očekávání pod vlivem zpráv o vývoji cen energií, surovin, dopravy výrazně nad dlouhodobým průměrem.

ČR není z pohledu vývoje nálad výjimkou

Při pohledu na výsledky českého průzkumu asi nepřekvapí, že sentiment v průmyslu poklesl a že výsledky, pokud jde o zakázky a zaměstnanost jsou výrazně slabší, než by odpovídalo post-kovidovému restartu… zatímco inflační očekávání zůstávají i nadále vysoká.

Opatrnější jsou už ve svých výhledech i firmy ve službách, které přehodnotily očekávanou poptávku směrem dolů, zatímco dál počítají se zvyšováním cen i nabíráním nových pracovníků. Zajímavé jsou i výsledky průzkumu v obchodě, kde podnikatelé zůstávají poměrně dost optimisticky naladěni – pokud jde o následující měsíce – a to i navzdory předpokládanému dalšímu růstu prodejních cen.

REKLAMA

Celkově průzkum důvěry napříč EU ukazuje, že z budoucnosti mají obavy především spotřebitelé. Navíc i jejich inflační očekávání zůstávají velmi vysoká, a proto nelze předpokládat, že by se v takovém rozpoložení hrnuli nakupovat.Platí to i pro ČR, kde se na domácí poptávku letos nelze s ohledem na pokles kupní síly obyvatel vůbec spoléhat. Zvlášť, když velká část obyvatel ještě netuší, kolik si v zimě připlatí jen za energie.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.