Čtvrtek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Pavel Jirák: Alternativní pohled na náklady penzijních fondů

Penze Karel Smetana 23.01.2008 | 14:53 0 Komentářů

O alternativních pohledech na náklady penzijních fondů hovoří Pavel Jirák, předseda představenstva a výkonný ředitel Penzijního fondu Komerční banky.

Pavel Jirák uvádí, že 90% nákladů penzijních fondů tvoří provozní náklady, které v současnosti rostou tempem 7 % ročně. Což vzhledem k nárůstu počtu účastníků a v porovnání s jinými finančními institucemi je pozitivní číslo. Toto číslo vypovídá o rostoucí produktivitě práce fungování penzijních fondů.

Neutěšující situaci však Pavel Jirák vidí v nárůstu nákladů na získávání klientů. Více se dočtete v rozhovoru s Pavlem Jirákem.

Průměrné akviziční náklady na jednoho klienta se pohybují v současnosti kolem 2 500 Kč, část těchto nákladů se přenáší do dalších období, tyto náklady penzijní fondy evidují jako náklady příštích období. V současnosti dochází k růstu nákladů příštích období 30 % ročně.

Dopad na výnosnost penzijních fondů rozpouštěním nákladů příštích období se však pohybuje v řádech desetin procenta, Pavel Jirák uvádí: „…..tento dopad lze vyčíslit ve výši 0,3% ročně, což pokud si uvědomíme, že služby penzijních fondů klientům jsou očištěny od jakýchkoliv poplatků, není toto číslo nijak hrozivé“

Určitou další hrozbu pro stabilitu penzijních fondů spatřuje přednášející v odměnách smluvně sjednaných ve smlouvách za zprostředkování nových účastníků a vyplácených v dalších letech. Tyto provize však v současnosti v nákladech příštích období, ani jinde v účetnictví zahrnuty nejsou.

Rizika stávajícího systému shrnuje Pavel Jirák do těchto kategorií:

– neustálé přerozdělování trhu
– spekulativní chování zprostředkovatelů
– s předchozími kategoriemi související rostoucí náklady na získání nových klientů

Přednášku shrnuje Pavel Jirák s poznámkou, že výše provizních nákladů není v porovnání s ostatními zeměmi nijak vyjímečná, proto se nedomnívá, že by byla ohrožena stabilita trhu penzijního připojištění.

Čtete dále:

Luboš Svačina – Jak ovlivní náklady příštích období zhodnocení penzijních fondů

Petr Zámečník – Reforma veřejných financí prošla sněmovnou … co přinese?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.