Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Pandemie prohlubuje rozdíly ve společnosti

Vývoj ekonomiky 08.01.2021 | 11:49 0 Komentářů

„I v době pandemie došlo ke zvýšení příjmů domácností. Přestože si mnozí lidé polepšili, existuje významná část společnosti, které se žije výrazně hůře. Ukazuje se, že pandemie prohlubuje rozdíly ve společnosti a doplácí na ni především lidé s nízkou kvalifikací,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele dosáhla ve třetím čtvrtletí 2020 úrovně 26 291 korun. To je pouze o 82 korun méně než ve stejném období před rokem. Je tedy zřejmé, že lidé své spotřební chování příliš nezměnili. Od utrácení je neodradila ani zhoršující se epidemiologická situace v září loňského roku. Významná část nakupování se však přesunula na internet.

Průměrný měsíční příjem na osobu dosáhl ve třetím čtvrtletí 2020 úrovně 29 901 korun. To je o 1 284 korun více než ve stejném období před rokem. Stagnující spotřeba v době rostoucích příjmů nám naznačuje, že se lidé přeci jen připravovali na příchod horších časů. Stále však platí, že lidé drtivou většinu svých příjmů hned utratí.

Z dat Českého statistického úřadu dále vyplývá, že pracující lidé se v průměru mají lépe než zbytek společnosti. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání totiž dosáhl ve třetím čtvrtletí 2020 úrovně 36 089 korun. To je o 6 188 korun více než činí průměrný měsíční příjem na osobu. Ukazuje se, že pandemie prohlubuje rozdíly ve společnosti a doplácí na ni především lidé s nízkou kvalifikací.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.