CZK/€ 24.460 +0,49%

CZK/$ 23.227 +1,12%

CZK/£ 28.235 +0,32%

CZK/CHF 25.379 +0,81%

14. 05. 2021

0 komentářů

Palladium atakovalo v květnu hodnotu 3000 dolarů za trojskou unci

 

Palladium je dlouhodobě nejdražší komoditou mezi investičními kovy. V roce 2019 předstihla jeho hodnota nejoblíbenější investiční kov – zlato a setrvala nad jeho hladinou po celou dobu. Cena palladia se za poslední rok pohybovala v průměru okolo 2300 USD za trojskou unci, ke konci března vyskočila nad 2500 dolarů a 4. května dokonce dosáhla rekordní hodnoty 3000 dolarů za unci, což se žádnému investičnímu kovu doposud nepodařilo.

Loading 

„Palladium patří mezi okrajové investiční kovy, jeho cena není proto primárně určena investiční poptávkou a nabídkou jako je tomu u zlata a stříbra, cena tohoto drahého kovu je určena především poptávkou průmyslovou,“uvádí Jan Rožek, obchodní ředitel společnosti Zlaťáky. 84 % veškeré poptávky po palladiu je ze strany automobilového průmyslu. Palladium se využívá v katalyzátorech benzínových motorů a jeho potřeba stále roste.

V USA, ale postupně i na celém světě, roste dramaticky poptávka po automobilech, kde se palladium používá v katalyzátorech ke snižování emisí u benzínových motorů. Poptávka po osobní dopravě je stále silnější v postcovidové době, lidé evidentně budou preferovat bezpečnější osobní dopravu před veřejnou. Zpřísňují se také emisní normy po celém světě, což vede ke zvyšující se poptávce po palladiu a jeho cena roste. Substituce palladia za levnější kov je zatím technologicky obtížná, nákladná a časově náročná.

Zvyšující se poptávka po palladiu a sesterské platině, která se používá v katalyzátorech naftových motorů, může mít brzy nový důvod, začíná se totiž čím dál častěji používat v lithiových bateriích, které jsou součástí elektromobilů.

Kromě průmyslové poptávky, je palladium oblíbeným kovem ve šperkařství a také jako investiční kov. I když, co do celkového objemu investic do drahých kovů, je zlato a stříbro na prvním místě, palladium, ale i příbuzná platina toto portfolio doplňují. Investice do zlata a stříbra se z hlediska dlouhodobého vždy vyplatí, jeho cena totiž v delším časovém horizontu i přes krátkodobé výkyvy vždy roste. U palladia je mocným hybatelem jeho ceny především jeho průmyslové využití.

REKLAMA

„Podobně jako zlato poskytuje palladium zajištění proti budoucí inflaci. Zatímco ale zlato, coby ´bezpečný přístav´, zpravidla přináší svým majitelům výraznější zisky v dobách hospodářské a politické nejistoty. Palladiu se díky poměrně širokému využití ve více průmyslových oborech většinou daří i v dobách hospodářské konjuktury, kdy po něm roste poptávka. Pro investory do drahých kovů je tak vítaným doplněním vyváženého portfolia,“ dodává Jan Rožek ze Zlaťáků.

Existuje hned několik způsobů, jak do palladia investovat. První variantou jsou investice na burze nebo do akcií společností, které palladium těží. V naprosté většině těchto případů ale investoři s fyzickým kovem nepřijdou nikdy do kontaktu. Zastánci tradičnějších forem investování tak mohou zvolit variantu nákupu palladiových slitků nebo pamětních mincí a medailí. Právě mezi sběrateli jsou tyto výrobky už roky ceněným artiklem. Investiční mince a medaile v sobě prolínají růstový potenciál ceny kovu a sběratelskou hodnotu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice do větru. Investoři sází i na plovoucí větrné elektrárny

Na výrobu elektřiny z větrných elektráren na moři spoléhá řada přímořských států s vhodnými podmínkami pro jejich výstavbu. Přestože jsou náklady na jejich výstavbu více než dvojnásobné oproti pevninským větrným elektrárnám při srovnání jejich sdružené ceny energie LCOE, mají řadu neoddiskutovatelných výhod.

Text: Filip Kučera

02. 10. 2023

8D: Týmové řešení problémů jako investice

Nejefektivnější programy snižování nákladů nutně nezačínají úmyslem náklady snižovat. Zlepšování procesů každopádně znamená finanční prospěch. Čím více je snižování nákladů ignorováno, tím větší jsou nakonec úspory, zaznívá v jedné z knih věnovaných neustálému zlepšování produktů a procesů. Jedná se o potírání plýtvání a škrty čehokoli, co nepřidává hodnotu, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *