CZK/€ 24.460 +0,49%

CZK/$ 23.227 +1,12%

CZK/£ 28.235 +0,32%

CZK/CHF 25.379 +0,81%

03. 08. 2022

0 komentářů

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

 

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 %, zatímco touto dobou dosahovala ještě 3 %. Toto číslo je jako tradičně nižší než měsíční údaje z úřadů práce, protože vychází z jiné – přísnější – metodiky. Počítá se pouze s těmi nezaměstnanými, kteří si hledají práci a jsou ochotni do rychle nastoupit.

Loading 

Současně v ekonomice rostla zaměstnanost, a to především ve službách, které po covidových lockdownech konečně zažívají restart a nabíraly proto i zaměstnance. Patrné to bylo především v obchodě a cestovním ruchu. Už průběžné ukazatele důvěry naznačovaly, že právě zde panovala největší ochota zaměstnance po dlouhém útlumu opět nabírat

Podle údajů statistického úřadu se rovněž zvýšil počet podnikatelů alias OSVČ bez zaměstnanců, což je možné dát do souvislosti i s oblíbeností švarcsystému v některých právě se rozvíjejících oborech služeb.

Údaje druhého čtvrtletí ukázaly, že český trh práce byl schopný hladce absorbovat velké množství příchozích z Ukrajiny, aniž by došlo k tlaku na růst nezaměstnanosti místních. Uprchlíci našli uplatnění tam, kde by jinak bylo jen obtížné zaměstnance hledat, zejména u méně kvalifikovaných činností právě ve službách.

Ekonomika jede z hlediska kapacity pracovních sil téměř na hranici svých možností a bez výraznějšího technologického skoku či uvolnění zaměstnanců z tzv. přežívajících firem se v budoucnu neobejde. Svědčí o tom maximální míra ekonomické aktivity, respektive pokles počtu ekonomicky neaktivních pracovníků.

Ochlazení, kterému se ekonomika zřejmě ve druhém pololetí nevyhne, přinese zmírnění napětí na trhu práce. Ostatně první signály v podobě PMI (propouštění v průmyslu) nebo pokles nabízených volných míst to už naznačují. O jak silný útlum nakonec půjde, lze v tuto chvíli vzhledem k nejistotě jen spekulovat. V každém případě šok, jaký český trh práce zažil po světové finanční krizi, nás s největší pravděpodobností nečeká.

REKLAMA

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Bidenova (ne)ekonomika

S přibližujícími se prezidentskými volbami v USA v příštím roce přitvrzuje i ekonomická rétorika obou hlavních politických stran. Demokraté argumentují, že tzv. “Bidenomika “ je nejúspěšnější medicínou na problémy americké ekonomiky v historii USA. Republikáni výsledky Bidenovy ekonomiky naopak tvrdě kritizují. Nejen napříč americkým politickým spektrem, ale […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *