Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Orco ohlásilo dílčí pokrok v restrukturalizaci

Společnost Orco dnes ohlásila dílčí pokrok v programu restrukturalizace celé společnosti (viz níže). Předpokládáme, že daná informace může být krátkodobě pozitivní pro vývoj ceny akcie, avšak vzhledem k velikosti Orka představují příslušné transakce jen drobný úspěch. (Zpráva Atlantik FT)

Za mnohem důležitější považujeme vyřešení restrukturalizace dluhopisů, která se podle generálního ředitele Orka (J.F. Ott) nestihne do konce listopadu, kdy končí dohoda s Colony Capital o navýšení kapitálu (až 80 mil. EUR), jehož podmínkou je právě úspěšná restrukturalizace dluhopisů.

Navýšení kapitálu

je dle našeho názoru dalším důležitých bodem probíhající restrukturalizace. Orco bude muset pravděpodobně hledat jiného investora či spolehnout se pouze na zájem stávajících akcionářů upsat nové akcie. Možným řešením by byla větší intenzita prodeje aktiv, ovšem Orco nechce prodávat majetek s výraznou slevou, která by musela být aplikována při současném stavu realitního trhu. Přestože si nadále myslíme, že Orco se vyhne likvidaci, tak hodnota pro akcionáře zůstává nejasná zejména v souvislosti s potenciálním ředícím efektem (vydání nových akcií). Hospodaření Orka by mělo být dále nepříznivě zatíženo vývojem realitního trhu, kde podle našeho názoru ještě nebylo dosažena dna.

V reakci na zveřejněnou zprávu akcie Orco na pražské burze posilují o 15 %.

Zvýšení podílu v Orco Germany

Jak bylo již nedávno avizováno, Orco konvertuje akcionářskou půjčku ve výši 17,6 mil. EUR do vlastního kapitálu dceřiné společnosti Orco Germany (OG), čímž zvýší svůj podíl v této společnosti z 58,1% na 65%. Transakce byla odsouhlasena minoritním akcionářem (dceřiná společnost Morgan Stanley; 28,9% podíl). Akcionářská půjčka bude konvertována do 11 mil. nových akcií OG při ceně 1,6 EUR, což NAV na akcii OG. Dohoda mezi společníky musí být ještě schválena na mimořádné valné hromadě OG (tento měsíc), kde nečekáme žádné komplikace. Orco Germany s 972 tis. m2 plochy představuje zejména kancelářské prostory.

Refinancování portfolia hotelů

Orco vlastní v rámci společného podniku (50:50 joint venture) s fondem řízeným AIG Global Real Estate (dále AIG) 12 hotelů ve střední a východní Evropě. Na základě dohody s financující bankou může společný podnik načerpat zbylou část (7,7 mil. EUR) z celkového úvěru 81,9 mil. EUR.

Dále se oba partneři ve společném podniku dohodli, že navýší vlastní kapitál společného podniku o 10 mil. EUR, čímž se zachová jejich 50% podíl. Konkrétně dojde ke snížení akcionářské půjčky Orka ve výši 46 mil. EUR o 20 mil. EUR a to tak, že AIG poskytne 10 mil. EUR v hotovosti, které budou sloužit ke splacení části akcionářské půjčky a 10 mil. EUR akcionářské půjčky bude konvertováno do vlastního kapitálu společného podniku.

Financování dvou projektů v Maďarsku

Na základě dohody s bankou Unicredit bude umožněno dokončení dvou hlavních projektů v Maďarsku (Váci 1 a Paris Department Store). Banka bude financovat 75% zbylých nákladů a Orco 25%. Tato dohoda jasně dokumentuje snahu bank o dokončení projektů, což umožní projekty prodat či pronajmout s následným splacením úvěrů. Hodnota zástav totiž obvykle přesahuje hodnotu dokončených projektů, a proto je v zájmu bank, aby byly projekty dokončeny a nevznikly utopené náklady. Očekáváme, že restrukturalizace bankovních úvěrů celé skupiny Orco bude dále pokračovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.