Čtvrtek 09. prosince. Svátek má Vratislav.

Optimistický vstup do nového roku sráží vakcinační kocovina

První lednovou dekádu ovládl v souladu s celosvětovým ekonomickým optimismem i na Pražské burze poměrně slušný růst. Index PX posílil z počátečních 1029 na 1075 bodů, zpevnil tedy o bezmála 4,5 procenta. Prakticky po celou druhou dekádu si pak úroveň kolem 1075 bodů udržel a teprve po 20. lednu přišel návrat k hodnotám na počátku nového roku. Ve středu index PX testoval odolnost na úrovni kolem 1035 bodů.

Lednová cesta přes kopeček dobře ilustrovala náladu na světových trzích, které zásadně ovlivňuje vnímání vývoje pandemie covid-19. Po Novém roce vládlo nadšení a optimismus spojený s „největšími logistickými operacemi všech dob“. Izrael, Velká Británie a USA už monstr akci v reálném mediálním čase rozjely, EU se po propagačních dávkách koncem prosince také nadechla k mohutné ofenzívě proti světovému nepříteli číslo jedna.

Jenže už v polovině měsíce bylo jasné, že vakcinaci provází nepružnost a zmatky, a především, že Evropská komise jednat neobjednala dostatek vakcín od prvních dvou schválených dodavatelů, Pfizer/ BioNTech a Moderna. Když se k tomu začaly vyhrocovat i spory s dodavateli, včetně přestřelky vedení EU s AstraZeneca, kteří snižují původně dohodnuté množství pro první dva až tři měsíce, objevují se s tím v ruku v ruce i korekce v předpokládaném návratu k ekonomickému růstu.

Tomu nasadila korunu i příliš vysoká očekávání ohledně rychlosti účinku očkování na pokles nemocných, takže i Izrael coby laboratoř dalšího vývoje pro ostatní země pokračoval v přísných lockdownových opatřeních i v situaci, kdy měl téměř třetinu obyvatel proočkovanou první dávkou.

Jak si v tomto příběhovém oblouku vedly vybrané tituly na pražské burze?

Avast

Akcie českého a zároveň světoznámého výrobce antivirových programů opsaly podobný kruh jako index PX. Rozdíl je ale v tom, že zatímco na počátku ledna se akcie Avastu obchodovaly za 155 korun, v závěru měsíce se dostaly pod 148 korun. Ztratily tak přibližně 4,7 procenta. Kdo však akcie prodal 8. ledna mohl během necelého týdne téměř tři procenta vydělat. Burzovní barometr Pražské burzy ukazuje hodnotu 2, tedy doporučení „koupit“. Jde o stejné doporučení jako v prosinci loňského roku.

ČEZ

Energetická skupina ČEZ se od začátku roku jeví jako poměrně slušná investice. Její akcie dosud posílily o necelá tři procenta, přičemž během prvního obchodního týdne nového roku zpevnily téměř o sedm procent. Od počátku druhé lednové dekády však akcie ČEZ setrvale klesají z nejvyšší úrovně 547 korun na středečních 529. Akcie společnosti ČEZ budou zřejmě i v nadcházejících týdnech a měsících ovlivněny rozhodováním vlády o podmínkách tendru na dostavu jaderné elektrárny Dukovany. Barometr Pražské burzy i zde svítí na dvojce, což představuje doporučení „koupit“, a oproti prosinci rovněž nedošlo v tomto ohledu ke změně.

Erste Group

Vývoj akcií rakouské bankovní skupiny v lednu téměř dokonale kopíroval vývoj indexu PX. Akcie Erste se začátkem ledna obchodovaly za 660 korun, v jeho závěru pak za 668 korun. Odmyslíme-li výkyv směrem vzhůru, pak se lednová výkonnost tohoto titulu zastavila na hodnotě 0,88 procenta. Nejvyšší lednová tržní cena se zastavila jen těsně pod 700 korunami, což odpovídalo kurzu k 20. lednu. Od té doby došlo u akcií Erste k prakticky setrvalému poklesu. Barometr Pražské burzy tomuto titulu žádné doporučení nedává, tržní konsensus se pohybuje od „akumulovat“ po „koupit“, stejně jako v prosinci.

Komerční banka

Téměř navlas stejně se v lednu vyvíjely také akcie Komerční banky. Do nového roku vstoupily s kursem 658 korun, vyšplhaly až na 713 (8. ledna) a v závěru prvního měsíce letošního roku se držely na „ďábelských“ 666 korunách. Tedy asi o procento výše než na počátku ledna. Barometr Pražské burzy dává akciím Komerční banky doporučení „koupit“.

Moneta Money Bank

Moneta Money Bank je jediný bankovní titul na hlavním trhu Pražské burzy, který během ledna výrazně zhodnotil. Nový rok začínaly akcie Monety s kursem 69,70 koruny, závěrečná cena poslední lednové středy činila 72,30 koruny. Moneta tedy od počátku roku zpevnila o 3,73 procenta. V posledním lednovém týdny kursem akcií Monety zahýbala nabídka ze strany skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera na převzetí majoritního podílu v Monetě. A to za cenu 80 korun za akcii. Barometr Pražské burzy ovšem stále radí akcie Monety koupit.

O2 ČR

Těsně za výkonností Monety zaostaly akcie mobilního operátora O2 ČR. Na počátku ledna se obchodovaly za 249 korun, o necelý měsíc později za 257,50 koruny. Tedy o 3,4 procenta výše. Akcie O2 ČR si zatím jako jedny z mála na Pražské burze udržely i na konci ledna zřetelný růstový trend. Také v tomto případě barometr Pražské burzy vydal doporučení „koupit“.

Ačkoli netradiční lednová kocovina na trzích pokračuje, kartami v Praze může zamíchat vstup nového titulu na burzu, kterým je největší zprostředkovatel devizových obchodů v Česku, společnost SAB Finance. Zajímavostí je dividenda, která je vyplácena dvakrát ročně.

Tomáš Kolomazník, analytik BeginCapitalMarkets

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.