CZK/€ 23.720 -0,53%

CZK/$ 21.998 -0,58%

CZK/£ 26.976 -0,40%

CZK/CHF 23.815 -0,44%

13. 06. 2011

0 komentářů

OPEC straší trh s ropou

 


 

Uplynulý týden ve znamení zisků

Index Reuters Jefferies CRB minulý týden opět rostl a odmazal již polovinu zrát, které utrpěl v květnu.  Zisky uvedené níže zaznamenaly různé sektory, přičemž ztráty si připsaly nejvíce obilniny s vyjímkou kukuřice, o té bude řeč později.

OPEC se rozdělil na dvě části

Zpět k ropě. Krátkodobý výhled na poptávku po ropě rozdělil členy OPEC na dvě části, nehledě na politické rozdíly. Saúdská Arábie předpovídá pro třetí čtvrtletí deficit ve výši 2 milionů barelů denně. Druhá část vedená Íránem, který potřebuje vysoké ceny ropy a pracuje s plným využitím kapacit, argumentuje, že poptávka díky slabším ekonomikám oslabí.

Poté, co saúdský ministr řekl, že to bylo “nejhorší setkání, jaké se kdy uskutečnilo”, zahýbal trhem a cena ropy v vyskočila nahoru. Zdá se, že OPEC, který produkuje 40% světové ropy a drží většinu rezervních kapacit, ztratil jednotu, která mu umožňovala kontrolovat ceny. Moc se přesouvá do zemí, které disponují další rezervní kapacitou jako je Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené Arabské Emiráty. Tento posun může nyní krátkodobě zabránit dalšímu růstu ceny ropy, protože Saúdská Arábie ukázala vůli jednat v případě, že ceny ropy budou mít negativní vliv na ekonomickou aktivitu. Shoda ohledně kvót nyní vzala za své a jednostranné rozhodnutí Saúdské Arábie navýšit produkci může v důsledku vést k nakonec k dalšímu nárůstu ceny.

Další setkání je naplánováno na prosinec, přičemž v případě nutnosti je možné další zasedání svolat kdykoliv. Výše zmíněný odhad deficitu ve výši 2 milionů barelů denně ve třetím čtvrtletí způsobil nervozitu v Mezinárodní energetické agentuře, která zvýšila možnost, že vlády uvolní část strategických rezerv. Takový krok by trh vnímal jako čin zoufalý a mohl by být kontraproduktivní bez zamýšleného efektu.

Pozornost se obrací k maximu letní poptávky

Bez ohledu na nejistotu a nabídkové straně, především v Libyi, se obchodníci budou pro nejbližší měsíce soustředit na poptávku, aby zjistili, jak moc ji současné zpomalení hospodářství ovlivňuje. Cena ropy Brent vyrostla ke spodnímu konci předchozího obchodního pásma mezi 120 a 125 USD. Rozdíl ceny mezi ropou Brent a WTI se rozšířil na 18 dolarů, ropa WTI je nyní uvězněná v pásmu okolo 100 dolarů, protože trh očekává, že zásoby v Cushingu narostu a to udrží ceny pod určitým tlakem.

REKLAMA

Roste také poptávka po kvalitní ropě. Výpadek ve výši 1,4 milionu barelů lehké a sladké ropy z Libye spustilo  dodatečnou poptávku po omezeném množství ropy Brent. Rafinerie nyní soutěží o omezenou nabídku, protože ropa ze Středního východu je méně kvalitní a rafinace na produkty jako je benzín se prodražuje. Krátkodobě představuje riziko schopnost Saúdské Arábie navýšit dostatečně produkci tak, aby pokryla zvýšenou letní poptávku a také případný dopad nedávného ekonomického zpomalení.

Zemní plyn ukazuje známky oživení

Po té, co se zemní plyn obchodoval tři roky v postranním pásmu, začal americký zemní plyn vykazovat známky oživení. Dlouhodobé krátké pozice hedgeových fondů, které těžily ze situace zvané kontango, se začaly snižovat. Nedávné teplé počasí, které přišlo po extrémně chladné zimě spolu s omezováním jaderné energie a zvýšenou průmyslovou poptávkou má na svědomí pokles zásob pod průměrné hodnoty. Nyní je cena plynu uvězněná v pásmu mezi 4 a 5 dolary, přičemž cenu ovlivní i nadcházející hurikánová sezóna.

Kukuřice překonala trh díky zmenšujícím se zásobám

Trh s obilovinami je v situaci podobné té z roku 2010, kdy suché počasí negativně ovlivnilo očekávání ohledně výnosů od Číny přes Evropu až po U.S. Nejvíce trpí kukuřice, kde záplavy v některých částech U.S. nedovolili osít.  Americké ministerstvo zemědělství zveřejnilo nejnovější odhady, které ukázaly malé oseté plochy, které spolu se zvýšenou čínskou poptávku povedou k hlubšímu poklesu zásob pro sezónu 2011/12, než s jakým se původně počítalo.

Díky tomu se cena kukuřice vyšplhala v porovnání s pšenicí na nejvyšší úrovně za posledních 50 let, protože produkce nestačí uspokojit poptávku jak po kukuřici jako krmivu, tak po kukuřici jako zdroji pro výrobu etanolu. Navíc díky vysoké ceně benzínu se zvedla také poptávka po produkci etanolu. Výhled na zásoby pšenice se zvýšil, zejména pro tu méně kvalitní, která se využívá jako krmivo. Americké ministerstvo zemědělství předpokládá, že zásoby kukuřice pokryjí 5,2% spotřeby v sezóně 2011/12, zatímco zásoby kukuřice 30%.

REKLAMA

Vzácné kovy konsolidují

Zlato a stříbro konsolidovalo a pozornost trh poutaly obilniny a energetické suroviny. Letní měsíce zpravidla představují období zpomalují poptávky a tento rok se k tomu ještě přidává konec QE2 na konci června. Tyto faktory mohou ovlivnit chování investorů, ale jestli odstraní podporu, kterou trh našel po květnové korekci, to teprve uvidíme. Trh budou nadále podporovat silná poptávka investorů i centrálních bank, negativní americké reálně sazby a všeobecná nejistota.

Poměr ceny zlata a stříbra, který ukazuje, kolik uncí stříbra stojí zlato, se od květnové korekce stabilizoval na úrovni 40-45. Na cenovém vrcholu stříbra byl 30 a pro srovnání před rokem 65. Stále je ale pod průměrem posledních pěti let, který činí 57. Směr,jakým poměr vykročí z pásma, může nastínit budoucí vývoj, kdy stříbro bude mít tendenci překonat ostatní ve vývoji oběma směry. Jinými slovy, pokles poměru pod 40 znamená relativní sílu, růst nad 45 může naznačit další konsolidaci.

Cukr je dražší, ale na jak dlouho?

Cena cukru dokázala přidat zpět 24 centů za libru, což odpovídá 50% dramatického poklesu od února do května. Růst má na svědomí silnější poptávka spolu s nižší než očekávanou nabídkou z Brazílie a Thajska. Tato zvýšená poptávka se ale může brzy potkat s nabídkou, která roste, zvláště díky zdravé indické produkci, která začíná spolu s obdobím monzunů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *