Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Online: Draghi trhy nezklamal. Akcie rostou, euro padá

Investice 22.01.2015 | 18:34 0 Komentářů

ECB bude v boji proti deflaci měsíčně kupovat dluhopisy za 60 miliard eur, a to až do doby, než stoupne inflace v EU. Dění jsme sledovali v online reportáži.

Online: Draghi trhy nezklamal. Akcie rostou, euro padá

Frankfurt nad Mohanem – Stovky miliard nových eur mají pomoci v boji s deflací, ve které je podle prosincových dat Eurostatu většina zemí Evropské unie. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi potvrdil start očekávaného kvantitativního uvolňování.

ECB bude měsíčně kupovat státní i firemní dluhopisy za 60 miliard eur, a to v období od března 2015 do září 2016. Draghi k tomu ale dodal, že program bude trvat, dokud ECB neuvidí udržitelné zlepšení cenového vývoje. Cílem je dostat inflaci dlouhodobě mírně pod dvě procenta.

Na rozhodnutí ECB už reagovalo euro i například zlato. Evropská měna odpoledne vůči dolaru oslabila na jedenáctileté minimum, akciový index The Stoxx Europe 600 se naopak dostal na nejvyšší hodnotu za uplynulých sedm let.

Kvantitativní uvolňování neboli nákup dluhopisů či tištění nových peněz má podpořit spotřebu domácností i investice firem tím, že vytvoří další tlak na oslabování eura. Vyšší spotřeba by měla podpořit výrobu, vést ke zvyšování mezd či nabírání nových pracovníků a především k inflaci.

Dosavadní boj s deflací příliš účinný nebyl. K růstu cen nepomohla ani záporná depozitní sazba, kterou ECB zavedla v červnu 2014 a která měla donutit komerční banky, aby peníze místo ukládání raději půjčovaly. Podle některých odborníků je proto otázkou, zda zabere tištění nových peněz. Jedním z možných rizik totiž je, že peníze skončí opět v komerčních bankách a k lidem se dostane jen část z nich.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.