Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Krize ještě zdaleka není u konce, varuje OECD

Investice 27.03.2012 | 12:10 0 Komentářů

Finanční trhy se sice zklidnily, ale úroveň dluhu stále roste

Brusel – Krize veřejného dluhu eurozóny není zdaleka u konce, přestože finanční trhy se v letošním roce zklidnily. Banky v regionu zůstávají slabé, úroveň dluhu stále roste a není jisté, že se podaří splnit fiskální cíle. Uvedla to v úterní zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Za celý letošní rok OECD očekává zvýšení hrubého domácího produktu regionu o 0,2 procenta, příští rok má růst zrychlit na 1,4 procenta.
Eurozónu nyní ohrožuje druhý ekonomický pokles za tři roky. OECD upozornila, že země platícím eurem potřebují ambiciózní ekonomické reformy a není zatím důvod ke spokojenosti. „Důvěra trhu ve státní dluh zemí eurozóny je křehká. Výhled růstu je neobvykle nejistý a zásadně závisí na vyřešení dluhové krize,“ dodala OECD ve své zprávě.
Inflace by měla podle OECD v regionu zůstat nízká. Letos bude činit 1,6 procenta a příští rok zpomalí na 1,2 procenta. Míra nezaměstnanosti však zůstane vysoká na úrovni 10,3 procenta. Na vysoké úrovni má zůstat i dluh, který by v příštím roce měl činit 90 procent HDP, což je vysoko nad limitem stanoveným Evropskou unií pro zdravou ekonomiku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.