Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

OECD: Česko musí dále snižovat schodek i po roce 2013

Investice 06.04.2010 | 12:14 0 Komentářů

OECD: Ani snížení rozpočtového schodku pod tři procenta není pro ČR dostatečný cíl

Praha – Termín přijetí eura je pro ČR i svět nadále velkou neznámou. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je totiž nepravděpodobné, že by Česko snížilo svůj deficit veřejných financí pod tříprocentní hranici dříve než v roce 2013.
Letošek by ale měl být pro Česko již startem pro cestu z krize. Podle agentury Reuters OECD předpovídá české ekonomice v letošním roce růst hrubého domácího produktu o dvě procenta a v příštím roce o 2,8 procenta.
Ani dosažení požadovaného schodku 3 procenta však není pro Česko žádnou velkou výhrou.“Snížení deficitu na tři procenta není dostatečné,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci generální tajemník OECD Ángel Gurría. Vláda by dlouhodobě podle něj měla usilovat o strukturálně vyrovnaný rozpočet, aby byla připravena na případné budoucí otřesy nebo stárnutí populace.
Přeorganizovat by Česko mělo také daňový systém. „V České republice se využívá zdanění majetku méně než v kterékoliv jiné členské zemi OECD,“ upozorňuje zpráva. Organizaci by se také víc zamlouval systém jedné sazby DPH, současné oddělení na dvě považuje za neefektivní. Další reformy potřebují i ekologické daně, včetně zavedení daně z emisí skleníkových plynů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.