Sobota 26. září. Svátek má Andrea.

Odškodnění za zpoždění vlaku? V Německu ano, v Česku ne

Investice 15.05.2009 | 20:41 0 Komentářů

Německo výrazně posílilo práva cestujících

Berlín – Cestující, jejichž vlak nabere vinou dopravce výrazné zpoždění, už nebudou tak bezmocní jako dosud. Zatím bohužel jen v Německu. Tamní parlament totiž definitivně schválil, že cestující získají nárok na odškodné. Podle agentury DPA má přelomová novinka platit už v létě.
Nárok na náhradu vznikne cestujícím při více než hodinovém zpoždění (nebo když vlak nepřijede vůbec). Získají zpátky čtvrtinu jízdného, při zpoždění přes dvě hodiny pak polovinu jízdného. Vypláceny ale budou jen částky přesahující čtyři eura.
Cestující, který bude muset kvůli zpoždění neplánovaně přenocovat v jiném než plánovaném místě, získá také nárok na zaplacení hotelu dopravcem. U místních železničních spojů pak může cestující využít jiný dopravní prostředek včetně taxi. Zvýšené výdaje mu pak proplatí železniční dopravce, nejvýše však do částky 80 eur.
Určité výhody oproti současnému stavu dostanou cestující i při kratším zpoždění. Přesáhne-li 20 minut, budou moci bez příplatku využít také dálkových spojů IC nebo ICE. Výjimkou zůstanou jen spoje s povinnou rezervací jako jsou City Night Line nebo ICE Sprinter.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.