Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Guvernér Tůma by mohl hlídat evropské krize. Ale nechce

Investice 10.06.2010 | 07:00 0 Komentářů

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma by podle deníku E15 od příštího roku měl vést Evropský výbor pro systémová rizika

Praha – Odcházející guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma (49) by od příštího roku měl vést Evropský výbor pro systémová rizika, na jehož vzniku se dohodla EU před rokem. Deníku E15 informaci potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje v Praze a Bruselu. Zdeněk Tůma však dnes ráno v tiskovém prohlášení informaci popřel.
„Konstatuji, že v této věci mne nikdo nekontaktoval a o žádnou takovou funkci jsem zájem neprojevil. Celá legislativa týkající se působení a kompetencí Evropského výboru pro systémová rizika se teprve projednává v Evropském parlamentu. Kromě toho, pokud je mi známo, dosavadní konsensus je, že výbor by měl řídit prezident Evropské centrální banky,“ uvedl guvernér Zdeněk Tůma.
E15 citoval svůj zahraniční prament takto: „Tůma chtěl zůstat v oboru, v Bruselu jeho přání uvítali,“.
Evropský výbor pro systémová rizika je jednou z odpovědí unie na finanční a hospodářskou krizi. O zřízení nového makrodohledu bude Evropský parlament hlasovat příští týden. „Supervize nad EU musí být daleko silnější. Potřebujeme instituci, která bude daleko rychlejší a důraznější než pomalá a roztříštěná reakce na krizi, které jsme byli svědky v letech 2007 až 2008,“ uvedl ve svém stanovisku Hospodářský a měnový výbor europarlamentu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.