Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Odboráři chtějí od ledna zvýšit minimální mzdu o tisíc korun

Makro 15.05.2015 | 14:29 0 Komentářů

Od ledna by se mohla zvýšit minimální mzda o tisíc korun na 10 200 korun. Odbory jednají i o dalším navýšení o tisíc korun v letech 2017 a 2018. Zaměstnavatelé navrhují zvýšení pouze o 500 korun. Rozhodnout by se mohlo v pondělí na jednání tripartity.

„Žádáme zvýšení o tisíc korun, a to minimálně třikrát po sobě, tedy nejen v příštím roce, ale i v roce 2017 a 2018,„ uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a dodal: „Česká minimální mzda je nižší, než dostanete na dávkách. Ne, že by byly špatné dávky, ale je špatná mzdová politika v ČR.“

Naposledy došlo k navýšení minimální mzdy letos v lednu o 700 korun na 9 200 korun. Odboráři se dohodli se zaměstnanci na zvýšení o 500 korun, vláda ale nakonec zvýšila minimální mzdu o dalších 200 korun.

Zvýšení minimální mzdy v příštích třech letech o 1 tisíc korun ročně by vedlo k tomu, že zaměstnavatelé nebudou chtít přijímat nové zaměstnance a také budou mít snahu větší část mezd vyplácet načerno. To je samozřejmě obecně špatně, poroste práce načerno, nebude se zvyšovat zaměstnanost i přes nastávající hospodářské oživení, dojde k obecně škodlivému pokřivení trhu. Povede to zároveň ke snížení příjmů státu z pojistného a daně ze mzdy. Navíc, požadovat takové zvýšení mzdy na dobu dalších tří let, považuji za nelogické, vzhledem k tomu, že růst ekonomiky na takto dlouhé období nelze přesně predikovat, uvedl prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

Zdroj: Finančnínoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.