Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Ochrana osobních údajů je důležitá, jejich zneužívání roste

Podle údajů členských společností sdružení SOLUS se každý měsíc objeví několik desítek případů zneužití osobních údajů. Při započítání nečlenských společností to mohou být i stovky případů.

Nejčastějšími případy zneužití osobních údajů jsou uzavírání smluv na dálku a využití falešného občanského průkazu. Motivy k podvodu mohou být buďto zatajení skutečné identity kvůli záznamům v registru SOLUS, nebo nezaplacení za služby.

„Obětí podvodu se v podobném případě může skutečně stát každý z nás. Spotřebitelům proto doporučujeme bedlivě střežit, kam a komu své citlivé osobní údaje uvádějí. V České republice ještě stále není běžné zvažovat, do kterého formuláře uvedu své rodné číslo, datum narození či číslo občanského průkazu,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Zdroj: Tisková zpráva SOLUS

Jeden komentář: “Ochrana osobních údajů je důležitá, jejich zneužívání roste”

  1. Poskytování citlivých osobních údajů napsal:

    Dobrý den. Právě řeším změnu služby (zrychlení poskytování internetu) u svého dodavatele této služby. Smlouvu s ním mám už 11 let. K této změně smlouvy po mně požaduje: Jméno a příjmení, adresu bydliště, rodné číslo a číslo občanského průkazu. Já si myslím, že by mělo stačit jméno a příjmení, bydliště a datum narození, protože RČ a č.OP považuji za velmi citlivé údaje, které mohou podvodníci použít při nelegálních transakcích. Argumentují s tím, že se to prostě požaduje a bez poskytnutí těchto údajů ( prý pro potřebu jejich aktualizace) nejde změnu smlouvy uskutečnit. Tyto údaje bohužel požadují i telefonní společnosti a v téhle zemi kdekdo…….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.