Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Obří pokuta za prodej investic. ČNB trestá obchodníka

Investice 02.04.2015 | 13:45 0 Komentářů

Brněnská společnost Amidea musí zaplatit pokutu ve výši sedm milionů korun za to, že prodávala rizikové investice bez oprávnění.

Obří pokuta za prodej investic. ČNB trestá obchodníka

Praha – Jednu z nejvyšších pokut pro obchodníka s cennými papíry uložila Česká národní banka. Brněnské společnosti Amidea dala pokutu ve výši sedm milionů korun za to, že bez oprávnění zprostředkovala v letech 2012 až 2014 investice do velmi rizikových finančních nástrojů.

Podle ČNB tak poškodila  zhruba 500 lidí. Většina z nich přes Amideu investovala prostřednictvím elektronických platforem provozovaných kyperským obchodníkem s cennými papíry Safecap Investments. Lidé u kyperského obchodníka investovali do takzvaných měnových párů nebo investičních derivátů (CDF kontraktů).

Rozhodnutí o pokutě vydala Česká národní banka v listopadu 2014, firma ale následně podala rozklad. Centrální banka pak v březnu snížila původní výši pokuty z osmi na sedm milionů korun. Rozhodnutí už je nyní pravomocné.

Historicky nejvyšší pokutu ve výši 20 milionů korun od České národní banky dostal na konci roku 2010 obchodník s cennými papíry Capital Partners. Firma vydělávala na klientech, provozovala takzvaný churning, tedy příliš časté obchody s cennými papíry klientů, za což inkasovala vysoké poplatky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.