CZK/€ 24.385 -0,25%

CZK/$ 22.897 -0,38%

CZK/£ 28.083 -0,36%

CZK/CHF 25.275 -0,44%

23. 04. 2015

0 komentářů

O zrychlující migraci z jihu a stagnujících mzdách v eurozóně

 


 

Na druhou stranu zítra zveřejněné číslo obdobného (avšak důležitějšího) indexu Ifo klidně může potvrdit, že konjunktura u našeho největšího obchodního partnera je stále silná, což by nakonec časem mělo implikovat, že budou polevovat i deflační tlaky. Pravda, dříve tomu tak bývalo, ale v poslední době jakoby tato makroekonomická kauzalita (vyšší růst ⇒ časem vyšším inflace) nefungovala. Alfou a omegou této transmise je totiž to, zdali se růst nakonec dostane i do vyšších mezd a ty zpětně podpoří poptávku. A to je velká otázka. Existuje řada argumentů, proč se tak v dnešní době neděje – od Pikettyho pohledu, že v souboji práce versus kapitál má druhý jmenovaný výrobní faktor navrch až na názor, že rychlý postup technologické revoluce produkuje permanentní kreativní destrukci řady sektorů a pracovních míst, což trh práce nedokáže absorbovat.

Navíc však existuje i další faktor, kterým jsou konfrontovány ekonomiky západní civilizace a který je v poslední době poměrně dost medializován. Jen jím zrychlující se migrace populace či spíše uprchlíků z jihu na sever. Nejde přitom jen o fenomén jižní Evropy ale především Německa. Pro představu jen za první tři měsíce přišlo do Německa přes 80 000 lidí žádajících zde z různých důvodů o azyl. Pokud by to takto šlo dále i v následujících 9měsících, tak roční přírůstek pracovní síly v Německu bude činit z tohoto důvodu dodatečné 1 %. To je poměrně hodně – neboli zrychlující se migrace do zemí jako je Německo či USA nepochybně přispívá k tomu, že trh práce není dostatečně utažený a pracovníci si tak nedokážou vyjednat skutečně proinflačně působící růst mezd.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Psychologie investování – emoce a racionální rozhodování

Investování je balancováním mezi racionálním rozhodováním a emocemi. Mnoho investorů se potýká se střety mezi touhou dosáhnout vysokých výnosů a zároveň strachem z možných ztrát. Jak funguje dynamika mezi emocemi a racionálním rozhodováním při investování? Jak efektivně řídit tuto psychologickou rovnováhu?

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 09. 2023

Komentář: Globální revoluce umělé inteligence v ekonomice a investičních strategiích

Federální rezervní banka v Atlantě má vynikající nástroj, který umožňuje sledovat dynamiku HDP v reálném čase – v anglickém originále GDP Now. Poslední údaje tohoto ukazatele, zveřejněné 1. září, zaznamenaly fenomenální růst reálného HDP Spojených států – 5,6 % při ekonomice 25,5 bilionu dolarů. GDP Now se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *