Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Novým premiérem je Jiří Rusnok, naděje na podporu kabinetu ve sněmovně jsou však mizivé

Makro 26.06.2013 | 10:43 0 Komentářů

Tak nás tedy čeká úřednická vláda. Prezident Zeman usoudil, že to tak bude nejlepší. Těžko dnes říci na jak dlouho nám nový kabinet premiéra Rusnoka bude vládnout – s ohledem na ohebný výklad ústavy to může být dva měsíce, ale také rok (komentář ČSOB).

Zajímavé je, že obě strany – tedy prezident i bývalá vládní koalice – si navzájem vyhrožují tím, že pokud se nenajde kooperativní řešení, vláda (a teď je již jedno jaká) nebude schopna včas do sněmovny doručit návrh státní rozpočtu na rok 2014, který by byl schválen. Je tedy červen a politici nás již teď straší rozpočtovým provizóriem v příštím roce.

Je sice pravdou, že kostra státního rozpočtu na příští rok se připravuje již dnes, ale do konce roku uplyne ještě mnoho vody, resp. na politické scéně se může odehrát mnoho kotrmelců, které mohou dostat nevyřešenou otázku státního rozpočtu na příští rok několikrát na stůl a zase ji zamést zpět pod něj.

České vládní dluhopisy a v podstatě i koruna tak navzdory nečekaným zvratům na domácí politické scéně v podstatě budou pokračovat v její ignoraci s tím, že situace začne být opravdu zajímavá v okamžiku, kdy bude jasně definovaný termín parlamentních voleb. Do té doby však bude český dluhopisový a devizový trh skákat podle toho jak pískají klíčové zahraniční trhy a ČNB.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.