Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Nový žebříček zemí: Deset nejhorších ekonomik letošního roku

Investice 05.07.2015 | 12:17 0 Komentářů

Ukrajina dopadla ve srovnání ekonomik agentury Bloomberg nejhůře. Dobře si ale v druhé půlce roku nepovede ani Švýcarsko, které uzavírá „nejhorší“ pětici.

Nový žebříček zemí: Deset nejhorších ekonomik letošního roku

New York/Praha – Pokračující konflikt na Ukrajině logicky neprospívá ani ekonomice země. Ta podle předpovědi agentury Bloomberg na konci roku 2015 meziročně propadne o čtyři procenta a stane se největším poraženým ze 47 sledovaných zemích.

Žebříček sestavený na základě odhadů analytiků porovnává předpokládaný vývoj světových ekonomik ke konci roku 2015. V případě České republiky Bloomberg předpověděl tříprocentní růst.

Ale zpět k poraženým, kterým agentura věnuje největší pozornost. Druhou příčku zemí s nejhorším ekonomickým růstem (či v tomto případě poklesem) obsadilo Rusko, na které Západ uvalil kvůli ukrajinskému konfliktu sankce, své udělal i prudký pokles cen ropy. Hospodářství Ruské federace by tak mělo na konci roku meziročně klesnout o 3,5 procenta.

Na třetím místě se umístila Brazílie s oslabením o 1,6 procenta a po ní Argentina s 1,5procentním poklesem. Obě latinskoamerické země trápí především rostoucí inflace a nezaměstnanost.

Pětici ekonomik s nejhorším růstem uzavírá Švýcarsko. Tomu agentura Bloomberg na konci roku předpověděla meziroční růst o pouhých 0,1 procenta.

„Švýcarská ekonomika prochází útlumem, který jen tak neskončí. V prvním kvartále mezičtvrtletně propadla, o 0,2 procenta, a v tom druhém ji podle všeho stihl stejný osud. Země se stále vzpamatovává z lednového kroku tamní centrální banky, která neočekávaně přestala intervenovat za slabší frank,“ připomněl ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

Zadlužené Řecko, jehož osudu se obávají investoři po celém světě, by koncem letošního roku mělo vykázat růst o 0,9 procenta. Vzhledem k tomu, že se země s mezinárodními věřiteli stále přetahuje o podmínky další finanční pomoci, je ovšem tato předpověď nejistá.

Lídři: Indie, Čína, Vietnam

České ekonomice agentura Bloomberg předpověděla tříprocentní růst, zatímco pro slovenské sousedy odhadla růst o desetinu procentního bodu pomalejší. Výrazně lépe by se ovšem mohlo dařit Polákům, meziroční posílení jejich hospodářství je odhadováno na rovná čtyři procenta.

Zdaleka nejlépe ze všech sledovaných ekonomik by se mělo dařit Indii se 7,5procentním tempem růstu. Hned za ní se umístila Čína s 6,9procentním posílením a Vietnam s ekonomickým růstem o 6,1 procenta. Pětici „nejlepších“ ekonomik pak uzavírají Filipíny (5,7 procenta) a Indonésie (5,44 procenta).

Jak si povedou ekonomiky jednotlivých zemí na konci roku podle průzkumu agentury Bloomberg

Země Odhad vývoje HDP na konci roku 2015
1. Ukrajina -4,0 %
2. Rusko -3,5 %
3. Brazílie -1,6 %
4. Argentina -1,5 %
5. Švýcarsko 0,1 %
6. Chorvatsko 0,2 %
7. Srbsko 0,5 %
8. Řecko 0,9 %
9. Itálie 1,1 %
10. Kazachstán 1,2 %
11. Rakousko 1,4 %
18. Německo 1,8 %
27. Maďarsko 2,7 %
33. Slovensko 2,9 %
35. Česká republika 3,0 %
40. Polsko 4,0 %
48. Indonésie 5,44 %
47. Filipíny 5,7 %
45. Vietnam 6,1 %
46. Čína 6,9 %
47. Indie 7,5 %

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.