Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Novela zákona o důchodovém pojištění příjmy invalidů neovlivní

Penze Daniel Kuchta 09.03.2010 | 15:03 0 Komentářů

Podle vyjádření Ministerstva práce a sociálních věcí zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, důchody nijak neupravuje a ani upravovat nemůže a o invalidní důchody lidé nepřijdou ani kvůli změnám v důchodovém pojištění.

„Základní podmínkou pro nárok na výplatu invalidního důchodu je uznání invalidity příslušného stupně a potřebná doba pojištění. To platilo i vždy v minulosti, tedy i před nabytím účinnosti zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění od 1. 1. 1996. Pokud zdravotně postižený občan tuto podmínku nesplňoval, nemohl pobírat invalidní důchod, a to ani před 1. 1. 2010 a nemohl mu tedy být, jak nesprávně uvedla některá média, v rámci lednových změn zákona ani odebrán,“ říká se v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

Nová právní úprava snižuje počet případů, kdy není nárok na invalidní důchod uznán a pokud ani tak nárok na invalidní důchod nevznikne, existuje systém pomoci v hmotné nouzi.

Invalidé bez nároku na důchod, kterým byl příspěvek na živobytí snížen na existenční minimum, mohou ještě ze systému pomoci v hmotné nouzi čerpat „doplatek na bydlení“ a ze systému státní sociální podpory „příspěvek na bydlení“. Mohou také požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci. Kromě toho stát vyplácí příspěvek na péči. Jeho výše se liší podle stupně závislosti a věku příjemce. Lidé s těžkým zdravotním postižením tak mohou měsíčně obdržet až 12 000 Kč,“ píše se dále v tiskové zprávě MPSV.

Zdroj: Tiková zpráva MPSV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.