Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Nová silniční daň pro všechny? Politici už mají jasno

Investice 25.04.2010 | 18:01 0 Komentářů

Nápad náměstka ministra financí odmítají všechny strany, částečně pro jsou jen zelení

Praha – Měli by silniční daň platit všichni majitelé aut, tedy nejen podnikatelé jako dosud? Na začátku letošního roku to navrhl náměstek ministra financí Peter Chrenko. Jeho nápad ale nemá šanci po volbách projít. Určitou formu plošné silniční daně totiž podporuje jen Strana zelených, navíc ani ona ji nepovažuje za prioritu.
„Řidiči by podle kubatury vozidla odváděli do rozpočtu tisíc až patnáct set korun ročně,“ řekl Chrenko letos v lednu týdeníku Ekonom. Existovalo by jen několik málo výjimek pro handicapované. Státní rozpočet by si polepšil o pět miliard ročně, které by přes Státní fond dopravní infrastruktury mířily na výstavbu silnic a dálnic.
Z ankety online deníku Aktuálně.cz před květnovými volbami ale vyplývá, že novou daň nepodpoří ani jedna z větších stran. Proti je dokonce i exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09, jinak názorově blízký současnému vedení ministerstva.
Stačí dálniční známky a spotřební daň
„Náměstka Chrenka považuji za jednoho z největších evropských odborníků v oblasti daňové legislativy, ale tohle byl fakt trochu úlet,“ říká Kalousek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.