Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Nová regulace zkresluje čísla z automobilového trhu

Makro 19.09.2018 | 15:44 0 Komentářů

Automobilový průmysl je největším tuzemským průmyslovým oborem vytvářejícím přímo přes šest procent HDP nebo také 23 % přidané hodnoty celého zpracovatelského průmyslu. ČR je proto zemí nejvíce závislou na výrobě dopravních prostředků v celé EU navzdory tomu, že o poznání menší Slovensko produkuje (montuje) více osobních automobilů na hlavu.

Pokud k tomu připočteme celé řetězce dodavatelů působící v jiných průmyslových oborech, je evidentní (a čísla z posledních let to jen potvrzují), že úspěch české ekonomiky je úzce spojen právě s vývojem automobilového průmyslu. S trendy poptávky v zemích EU, neboť tam směřuje naprostá většina místní produkce, a dalšími výzvami, mezi které patří v posledních letech zejména nástup elektromobilů nebo nové regulace směřující k dalšímu snižování emisí.

Už průzkumy mezi spotřebiteli na největších evropských trzích naznačovaly, že poptávka spotřebitelů po osobních automobilech zůstane i v letošním roce silná a nejnovější statistiky registrací za červenec a srpen to dnes opět potvrdily. Za prvních sedm měsíců roku se registrovalo v zemích EU o 3,8 % osobních aut více než ve stejném období loňského roku. Pak ovšem přišel srpen s nárůstem o 31,2 % a obrázek evropského automobilového trhu se ještě vylepšil (+6,2 %). Ale skutečně?

Srpnový, téměř třetinový přírůstek, však nelze připsat zdaleka poptávce, ale přípravě na novou regulaci platnou od září. Začaly totiž platit nové požadavky EU na měření emisí, které s čísly o prodejích a vlastně i výroby ještě zamíchají, protože (některé) automobilky zatím nestíhají měřit podle nového mustru. Takže na místo obav o poptávku začínají mít výrobci starost o dostatek parkovacích míst, kam mohou nezkontrolovaná auta odstavit. Vzhledem k tomu, že může jít o desítky tisíc vozů, nepůjde rozhodně o triviální problém, který by se dal přehlédnout i ve velkých číslech z ekonomiky jako je ta naše. A nejenom v zásobách…

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.