Pondělí 23. září. Svátek má Berta.

Nizozemská vláda se rozpadla kvůli misi v Afghánistánu

Investice 20.02.2010 | 08:09 0 Komentářů

Dnes vláda podá demisi do rukou královny

Haag – Nizozemská koaliční vláda se dnes rozpadla kvůli sporům o prodloužení nizozemské vojenské mise v Afghánistánu. Na tiskové konferenci v Haagu to oznámil premiér Jan Peter Balkenende s tím, že demisi ministrů jedné koaliční strany později dnes předloží královně.
Vláda nastoupila do úřadu před třemi lety. Podle agentury Reuters zkolabovala po dlouhém jednání, které trvalo od pátku, když se dvě největší strany koalice nedokázaly dohodnout na tom, zda stáhnout nizozemské vojáky z Afghánistánu, jak bylo původně plánováno v letošním roce.
Důvod rozpadu? Nesmiřitelné rozpory v názorech
Balkenendeho strana Křesťanskodemokratická výzva (CDA) chtěla v Afghánistánu ponechat menší kontingent vojáků ještě rok po letošním srpnu. Proti tomu se ostře postavil místopředseda vlády a šéf Strany práce (PvdA) Wouter Bos, který prosazoval, aby afghánská mise skončila nejpozději do konce letošního, jak strana slíbila voličům.
Balkenende oznámil, že druhá největší strana vládní koalice (PvdA) opouští vládu kvůli nesmiřitelným rozdílům v názorech na to, zda prodloužit nizozemskou vojenskou misi v Afghánistánu. Po šestnáctihodinovém zasedání kabinetu, když Belkenende přišel mezi novináře, řekl jim pouze, že se vláda rozpadla. Co se bude dít dále, ale neřekl a o možnosti předčasných voleb se nezmínil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.